Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos virtualios parodos

Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos virtualios parodos

 


Iš Kelmės krašto lobynų: legendos ir padavimai apie Kelmės rajono vietoves

Iš Kelmės krašto lobynų: legendos ir padavimai apie Kelmės rajono vietoves
Nuo senų senovės žmonės stebėjo ir bandė suprasti juos supantį pasaulį. Itin daug dėmesio susilaukdavo reikšmingi įvykiai, vietovės, iš aplinkos išsiskiriantys gamtos ar istorijos paminklai. Negalėdami pagrįsti mokslu, žmonės šių aplinkos reiškinių atsiradimą aiškindavo savaip ir sukauptas žinias suguldydavo į šimtmečius tautos atmintyje gyvuojančias sakmes bei padavimus. Etnografo, religijotyrininko Norberto Vėliaus teigimu, šie kūriniai turėjo reikšmingą paskirtį – visuomenės nariams perteikti svarbiausias istorijos, filosofijos, mitologijos žinias, ugdyti pagarbą praeičiai ir juos supančiai aplinkai, išmokyti, kaip elgtis netikėtai susidūrus su mitiniu mirusiųjų pasauliu. Nuolat visur pasakojami ir visų žinomi padavimai ilgainiui suaugo su tais objektais, apie kuriuos yra pasakojama, tapo tarsi tikra, fizine jų realybe (Lietuvių liaudies padavimai, Vilnius, 2010, p. 12-13).

Šioje virtualioje parodoje eksponuojama dalis Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos fonduose saugomų padavimų bei legendų apie Kelmės kraštą. Kūriniuose aiškinama vietovardžių, konkrečių gamtos, architektūros ar kitų objektų atsiradimo momentai, jų pavadinimų kilmė.

Gyvoji tėviškės istorija
Kražiai
A. Jucevičius. RAŠTAI
Karklėnų senovės atspindžiai
Kai milžinai gyveno
Piliakalniai ir kalnai
Upės ir ežerai
Vietovės
Kiti objektai

Virtuali fotografijų paroda „Karantinuojamės“

Virtuali bibliotekos skaitytojų, bičiulių ir darbuotojų fotografijų paroda „Karantinuojamės“.

Šaukėnų miestelio mažoji medinė sakralinė architektūra

Virtuali paroda apie Šaukėnų miestelio mažąją medinę sakralinę architektūrą

Šaukėnai – miestelis Kelmės rajono šiaurės rytuose, Šaukėnų seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Šaukėnų miestelyje ir aplinkiniuose kaimuose – daug kryžių, koplytėlių, koplytstulpių. Statyti kaip apsauga nuo ligų, vaidenimosi, pavojingų gamtos reiškinių ar įsimintinoms progoms. Šioje parodoje pristatomi pačiame miestelyje ir šalia jo ribų pastatyti mediniai mažosios sakralinės architektūros statiniai.

Informaciją parodai rinko Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos Šaukėnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Reda Jagminienė.

Paroda parengta vykdant Lietuvos kultūros tarybos finansuotą projektą Kraštotyros ekspedicija „Kur liūdi kryžiai pakelėm“ IV.

 

Švęsdami laisvę, nepamirškime jos kainos
Virtualus projektas „Švęsdami laisvę, nepamirškime jos kainos“, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės gynimo 30-mečiui.