2020 metų renginiai

Užvenčio bibliotekoje – rašiklių kolekcija

2020 08 04

Užvenčio bibliotekoje vyko kolegės, Pašilėnų bibliotekininkės rašiklių kolekcijos pristatymas „Pieštukas ir rašiklis – mano draugas“. Į pristatymą atvyko Kelmės maltiečių Užvenčio vaikų dienos centro mokiniai ir jų mokytoja G. Montrimienė bei jaunieji bibliotekos skaitytojai.

Popietę Dalia pradėjo supažindindama vaikus su tušinuko istorija, pasakojo, jog seniau pieštukų žymės būdavo trinamos duonos gabaliukais, pateikė įdomių faktų. Pavyzdžiui, viename pieštuke yra tiek grafito, kad užtektų nubrėžti 56 kilometrų ilgio liniją. Vienu pieštuku galima parašyti 45 000 žodžių. Didžiausio pasaulio pieštuko, sukurto religinio guru Sri Chimony 76-ojo gimtadienio proga 2002 metais, ilgis siekia apie 23,25 metro, o ilgiausias pasaulio pieštukas yra 323 metrų ilgio – tai Ed Douglas Miler kūrinys. Mažiausias pieštukas yra 17,5 milimetrų ilgio, jo šerdelė – tik 3 milimetrai.  Šis pieštukas rašo, bet reikia žnyplių, kad jį būtų galima paimti į rankas.

Rinkti rašiklius ir pieštukus Dalia pradėjo prieš 30 metų, dar dirbdama mokytoja Pašilėnų aštuonmetėje mokykloje. Kolekcijoje iš viso yra 198 rašikliai ir 44 pieštukai. Kolekcionavimas Daliai atsitiktinis – į kolekciją patenka keliaujant įsigyti rašikliai ar iš įvairių renginių, pristatymų, lauktuvių parvežti, dovanoti. Pats brangiausias rašiklis yra „Venecija“, kuris dar ir dabar primeną kelionę į šį miestą.

Rašikliai neįprasti – ant jų galima perskaityti ir atpažinti įvairių firmų, koncernų, bankų, miestų, vaistų, partijų pavadinimus ar jų logotipus, ant kitų puikuojasi šūkiai, užrašai, kurie suteikia daug naudingos informacijos. Rašiklių yra įvairiausių formų: rašikliai-termometrai, rašikliai-liniuotės, rašiklis-šukos, rašiklis-tūbelė, rašiklis-vėjo malūnas ar net magnetiniai rašikliai. Nemažai kolekcijos eksponatų parvežta iš įvairių pasaulio šalių: Italijos, Portugalijos, Romos, Graikijos, Norvegijos, Kretos salos.

Dalia teigia, jog rinkti įdomius daiktus linkusi nuo mažų dienų. Turbūt kaip ir dauguma rinko saldainių popierėlius, pašto ženkliukus, kalendorius.

Vaikai ne tik pamatė, kokie įvairūs gali būti rašikliai, bet ir sužinojo daug įdomių dalykų apie rašiklius, atsakinėjo į klausimus ir buvo pakviesti atvykti į Pašilėnų biblioteką, kur bus pristatoma dar viena surinkta „Dramblių“ kolekcija.

Regina Karpienė, Užvenčio biblioteka