2021 metų renginiai

Parodos „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kelmė“ pristatymas

2021 09 01

Rugsėjo 8 d. Vilniaus universiteto biblioteka Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešojoje bibliotekoje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kelmė“. Renginio metu bus parodyti Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Kelmės miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kelmė“ veiks nuo 14 iki 17 val.

Šis Kelmei skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas.
Ankstyviausias parodoje eksponuojamas rankraštis – 1541 metais Vaiguvoje sudaryta žemės sklypo pardavimo sutartis. Svarbi ekspozicijos dalis – dokumentai, susiję su dabartiniame Kelmės rajone veikusiomis vienuolijomis ir bažnyčiomis. Bus eksponuojamas XVII a. pradžios rankraštinis Žemaitijos bažnyčių fundacinių privilegijų rinkinys, kuriame yra ir 1512 m. Kelmės bažnyčiai skirto fundacinio dokumento nuorašas. Apie Kražių jėzuitų kolegiją primins joje XVIII a. antrojoje pusėje dirbusio vienuolio Stanislovo Pranciškaus Jurevičiaus rankraštinis algebros ir geometrijos vadovėlis, iliustruotas spalvotais piešiniais. XVII a. pirmosios pusės Vilniaus universiteto profesoriaus jėzuito Andriaus Milevskio matematikos pagrindų vadovėlio rankraštis su jėzuitų ordino kolegijų Lenkijos ir Lietuvos provincijose žemėlapiu, kuriame pažymėti Kražiai. Apie Tytuvėnų vienuolyną XIX a. pradžioje žinių teikia generalinės vizitacijos aktas, patvirtintas tuomečio Lietuvos Šv. Kazimiero bernardinų provincijolo Ciprijono Višnevskio parašu ir antspaudu.

Taip pat parodoje bus eksponuojami su žymiais Kelmės krašto žmonėmis susiję rankraščiai ir reti spaudiniai – visuomenės ir kultūros veikėjo Povilo Višinskio, rašytojos Žemaitės korespondencija, Šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio-Pūtvio laiškai P. Višinskiui, Kolainių gimnaziją baigusio Lauryno Ivinskio laiškas ir pirmųjų lietuviškų kalendorių egzemplioriai ir kiti dokumentai.
Parodoje bus rodomas rankraštis, įtraukas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą. Tai – XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografas. Programos „Pasaulio atmintis“ tikslas – paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose ir bibliotekose saugomas unikalių dokumentų kolekcijas.

Taip pat bus eksponuojami spaudiniai iš pirmųjų Vilniaus universiteto bibliotekos mecenatų (Jurgio Albinijaus, Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus) kolekcijų. Knygos meno atžvilgiu įdomūs spaudiniai – vienintelė žinoma Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma ypatingai puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. palangiškio dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta knyga, oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje ir įrašyta į Lietuvos rekordų knygą. Atvykusieji į parodą turės galimybę pamatyti Motiejaus Valančiaus, Maironio, Vinco Kudirkos, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų žymių lietuvių kultūros, meno ir visuomenės veikėjų rankraščius.
Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka, kurioje saugoma daugiau nei penkių milijonų dokumentų kolekcija. Bibliotekos sukauptas turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.
 
Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Kelmė“ veiks Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešojoje bibliotekoje (Vytauto Didžiojo g. 73) rugsėjo 8 d. nuo 14 iki 17 val.
Parodos atidarymo renginio pradžia – 14 val.
 
Renginys nemokamas
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.