Metų knygos rinkimų diskusija Liolių bibliotekoje

Metų knygos rinkimai vyksta kasmet nuo 2005 m. ir jau tapo svarbiu tradiciniu Lietuvos kultūros įvykiu. Rinkimus inicijavo Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija ir ją rengia kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija bei Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka. Akcijos tikslas – skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti mūsų visuomenėje skaitymo prestižą, o jos idėja – pristatyti geriausius praeitais metais išleistus lietuvių literatūros kūrinius keturiose – vaikų, paauglių, suaugusiųjų ir poezijos – knygų kategorijose. 2018 m. įtraukta ir penktoji kategorija – publicistikos ir dokumentikos.

Metų knygos rinkimuose dalyvaujančios knygos skelbiamos kiekvieną rudenį. Akcijai siūlomos knygos yra parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių, išleistos nuo praėjusių metų rugsėjo 1 dienos iki einamųjų metų rugpjūčio 31 dienos.

Metų knygų rinkimų akcija – puiki galimybė bibliotekoms sudalyvauti konkurse ir laimėti naujausių knygų komplektus. Liolių bibliotekai pavyko laimėti jau antrą kartą. 2015 metais buvo gauta vaikų metų knygų , o 2018 – publicistikos ir dokumentikos knygų komplektas. Šį komplektą sudarė šios knygos: R. Oginskaitės „Gib a kuk: pokalbiai Olgos ir Grigorijaus Kanovičių namuose“, S. Parulskio „Amžinybė manęs nejaudina“, G. Radvilavičiūtės „Tekstų persekiojimas“, A. Švedo „Irena Veisaitė: gyvenimas turėtų būti skaidrus“, T. Venclovos „Nelyginant šiaurė magnetą. Pašnekesiai su Ellen Hinsey“. Bibliotekos lankytojai neliko abejingi šioms knygoms, todėl snieguotą sausio 30 dieną, bibliotekininkė Asta Gedraitienė pakvietė skaitytojus į biblioteką pasidalyti mintimis apie perskaitytas knygas. Popietės dalyviai rinkosi diskutuoti, aptarti metų knygos rinkimams pateiktas publicistikos ir dokumentikos knygas.

Knygų penketuką glaustai pristatė ir įdomiausias ištraukas skaitė S. Kušeliauskienė, S. Pakatilienė, L. Dzimidienė, Žalpių bibliotekos bibliotekininkė A. Žalandauskienė ir Liolių bibliotekos bibliotekininkė A. Gedraitienė. Liolių pagrindinės mokyklos mokytoja L. Dzimidienė supažindino su A. Švedo „Irena Veisaitė: gyvenimas turėtų būti skaidrus“ knyga. Pedagogė, asmeniškai pažįstanti knygos heroję, plačiau papasakojo apie vieną ryškiausių nūdienos Lietuvos asmenybių – teatrologę, germanistę, garsiausią ir daugiausiai nusipelniusią žydų kilmės lietuvę.

Diskusijos metu visi pasidalijo savo įžvalgomis apie perskaitytas knygas, pretenduojančias į „Metų knygos 2018“ titulą. Susirinkusieji geriausia knyga išrinko R. Oginskaitės „Gib a kuk: pokalbiai Olgos ir Grigorijaus Kanovičių namuose“. Tik vienu balsu atsiliko A. Švedo „Irena Veisaitė: gyvenimas turėtų būti skaidrus“.

Su nekantrumu laukiami geriausios 2018 metų knygos rinkimų rezultatai, nes įdomu, ar Liolių bibliotekos skaitytojų nuomonė sutaps su Lietuvos skaitytojų nuomone. Visą rinkimų laikotarpį bibliotekos lankytojams siūloma balsuoti ir internetu.

Šie metų knygos rinkimai mūsų skaitytojams – ne tik siūlomų knygų aptarimas, bet ir suaugusiųjų skaitymo skatinimas bei siekis atskleisti skaitymą kaip dvasinės kultūros ugdymo priemonę, lavinantį kiekvieno žmogaus vaizduotę bei kūrybiškumą.

Asta Gedraitienė, Liolių biblioteka