Gimtoji kalba – tarsi švyturys...

Vasario 21-oji – Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Ji švenčiama kasmet nuo 2000-ųjų metų. Kalboje surenkama tautos išmintis, per ją perduodamos patirtys ir tradicijos, todėl gimtoji kalba yra kiekvienos tautos tapatybės dalis. Mes, lietuviai – maža tauta, tad turime daryti viską, kas įmanoma, kad ateityje išsaugotume ir būsimosioms kartoms paliktume neįkainojamą turtą – savo gimtąją kalbą.

Vasario 18–28 dienomis Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko įvairūs renginiai, skirti paminėti Tarptautinę gimtosios kalbos dieną bei skirti Juozo Tumo – Vaižganto metams. Vyko akcijos, dokumentinių filmų peržiūros, informacinių leidinių parodos aptarimai bei garsiniai skaitymai.

Vasario 27 d. į šventę „Gimtoji kalba – tarsi švyturys…“ susirinkusius pasveikino bibliotekos darbuotoja Danguolė Garnienė, kuri papasakojo apie gimtąją ir pasaulio kalbas. Į šventę atvyko Kelmės „Kražantės“ progimnazijos moksleiviai, lydimi mokytojų Laimos Antanaitienės bei Linos Armonienės. Šiemet Tarptautinės gimtosios kalbos dienos minėjime dalyvavo ir Raseinių rajono Gylių mokyklos-daugiafunkcio centro trečiokai bei penktokai, kurie atvyko kartu su savo mokytojomis Edita Klikniene bei Lina Stasiulevičiene. Liaudiška daina vaikus pasitiko Šaltenių dainuojančių moterų klubas „Lendrė“, kuriam smagiai pritarė armonikierius Česlovas Mėlinis. Šauniam ansambliui vadovauja Šaltenių bibliotekos darbuotoja Ramunė Railienė.

Jaunieji bibliotekos lankytojai sužinojo apie Tarptautinės gimtosios kalbos dienos prasmę ir esmę. Tytuvėnų bei Šedbarų bibliotekų darbuotojai Dalia ir Antanas Galbuogiai pravedė nuotaikingą protų mūšį „Juozo Tumo – Vaižganto gyvenimas ir kūryba“. Vaikai, pasidalinę į komandas, pasitikrino savo žinias bei sužinojo naujų ir įdomių faktų apie šį iškilų žmogų. O „Kražantės“ progimnazijos moksleiviai, vadovaujami savo mokytojos L. Armonienės, eilėraštį padeklamavo net choru.

Tuo pačiu laiku vaikų erdvėje veikė Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkurso Kelmės rajono moksleivių turo kūrybinių darbų konkursas-paroda „Sidabro vainikėlis 2019“, kurioje jaunieji lankytojai turėjo galimybę pamatyti savo bendraamžių kūrybą – medines druskines bei dėžutes ir šaukštus, karpinius, darbelius iš lino ir kitokius rankdarbius.

Tikimės, kad Tarptautinė gimtosios kalbos diena vaikams įkvėpė pasididžiavimo savo kalba, kurią paveldėjome iš mūsų protėvių. Atraskime gimtosios kalbos lobius, vertinkime jos savitumą bei saugokime senąsias tradicijas.

Danguolė Garnienė, Kelmės Žemaitės viešoji biblioteka