Vis daugiau galimybių skaityti

Vis daugiau galimybių skaityti

2024 01 25

Kol sklando būgštavimai apie bibliotekų likimą ateityje, bibliotekininkai vietoje nesėdi. Jie suka galvas, kaip knygos galėtų paprasčiau, greičiau pasiekti skaitytoją. Pastaruoju metu Kelmės Žemaitės viešojoje bibliotekoje buvo sukurta ar atnaujinta ne viena paslauga, kuri žymiai geriau atliepia šiuolaikinio bibliotekos skaitytojo poreikius.

Tiems, kurie lekia kartu su modernaus pasaulio ritmu ir turi tik retą progą užsukti į biblioteką, turime išeitį. Visai neseniai šalia Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos atsirado nauja pilka dėžė, kurios tikroji paskirtis – pasaugoti knygas, kol skaitytojas atvyks jų pasiimti. Knygomatu galima naudotis visą parą, tik svarbu iš anksto užsakyti knygas. Pateikti užsakymą galima telefonu arba portale ibiblioteka.lt prisijungus prie savo paskyros ir pasirinkus atsiėmimą knygomate.

Garsines knygas, žurnalus ir kitas paslaugas iš specialaus virtualios bibliotekos ELVIS katalogo siūlome skaitytojams, kurie turi individualių poreikių ir negali skaityti įprasto spausdinto teksto. Garsinių knygų galima klausytis per savo įrenginius – kompiuterį, telefoną arba specialų grotuvą, kurį nemokamai galima užsisakyti bibliotekoje. ELVIS katalogu gali naudotis tik registruoti vartotojai, pateikę pažymą, patvirtinančią, kad asmuo negali skaityti įprastai. Užsiregistruoti portale elvislab.lt galima savarankiškai, padedant artimiesiems arba atvykti į biblioteką, kur registruojantis pagalbą suteiks bibliotekininkas.

Didelis ir svarbus pokytis įvyko Tarpbibliotekinio abonemento paslaugos (TBA) vystyme. Paprastai tariant, TBA yra knygų skolinimasis tarp bibliotekų. Kai skaitytojo norimo leidinio biblioteka neturi, jį galima gauti iš kitos bibliotekos. Pastaraisiais metais paslauga tapo labai populiari. Pirmiausia, knygų parsiuntimas tapo nemokamas. Anksčiau už siuntimą tekdavo susimokėti pačiam skaitytojui, užsakymo procesas buvo sudėtingesnis. Pokytis įvyko dar 2022 metų pabaigoje, kai atsirado galimybė knygas užsisakyti nemokamai tarpininkaujant bibliotekai. Dar didesnis proveržis įvyko 2023 metų pabaigoje, kai buvo įdiegta nauja funkcija patiems skaitytojams savarankiškai užsisakyti knygas prisijungus portale ibiblioteka.lt. Nesinaudojantys portalu norimo leidinio gali tiesiog paprašyti bibliotekininko, kuris jį užsakys. TBA paslauga teikiama ne tik Kelmėje, bet ir kituose Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos padaliniuose – pageidaujamas knygas galima atsiųsti į Užventį, Tytuvėnus ir bet kurią kitą kaimo, miestelio biblioteką. Visiškai nesvarbu, ar reikalingas laisvalaikio skaitinys, ar mokslinė literatūra – galima gauti beveik bet kokią knygą.

Jeigu jūs negalite ateiti į biblioteką, knygos „ateis“ pas jus. Kas mėnesį bibliotekininkai yra pasiruošę pristatyti knygas į namus Kelmėje tiems, kurie patys negali atvykti. Senjorai, judėjimo negalią turintys žmonės ar tie, kurie laikinai negali judėti dėl sveikatos sutrikimų, gali kreiptis į bibliotekininką tokios paslaugos. Ypač tai skatiname daryti žiemos laikotarpiu, kai judėjimo sąlygas dar labiau apsunkina sniegas ir ledas – bibliotekininkai pasiruošę padėti!

Informacija apie paslaugas teikiama tel. nr. +370 427 61 034 ir e. paštu inf@kelmeszemaitesvb.lt.

Živilė Gerčienė,
Kelmės Žemaitės viešoji biblioteka