Gimtoji kalba – tarsi švyturys...

Gimtoji kalba – tarsi švyturys...

2023 03 06


Vasario 21-oji – Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Ji švenčiama kasmet nuo 2000-ųjų metų. Kalboje surenkama tautos išmintis, per ją perduodamos tradicijos, todėl gimtoji kalba yra kiekvienos tautos tapatybės dalis.

Vasario 21–25 dienomis Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos vaikų erdvėje vyko įvairūs renginiai, skirti paminėti Tarptautinę gimtosios kalbos dieną bei Simono Daukanto metus. Tai – akcijos, informacinių leidinių parodos aptarimai, filmukų peržiūros bei garsiniai skaitymai.

Vasario 24 d. į šventę „Gimtoji kalba – tarsi švyturys…“ susirinkusius pasveikino bibliotekos darbuotoja Danguolė Garnienė, kuri papasakojo apie gimtąją ir pasaulio kalbas. Į šventę atvyko Kelmės „Aukuro“ pagrindinės moksleiviai, lydimi mokytojų Marytės Parnarauskienės ir Sonatos Rimkuvienės, bei „Kražantės“ trečiokai, kuriuos atlydėjo mokytoja Lina Armonienė.

Kelmės kultūros centro Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vedėja Nomeda Bandzienė papasakojo apie seną tradiciją, kaip besibaigiančius senuosius metus kaime palydėdavo su tam tikromis metų užbaigimo apeigomis. Viena iš tokių – kai kaimo jaunuomenė medinei kaladei (storas pagalys) užnerdavo virvę ir vilkdavo per kaimą dainuodami dainelę:
 
Tabalai, ta ta tai,
Judink, seni, kaulus!
Op, op, op
Sudaužk rankų delnus!
Senio kaulai kaip stibikai,
Ilgi kaip botagai.
 
Šiandien kaladės jau niekas nebevelka, tik tą dainelę kartais vaikai užtraukia. Pasak N. Bandzienės, velkama sunki kaladė vaizduodavo sunkius ir blogus praėjusius metus, o vėliau kaimo gale iškilmingai ją sudegindavo, taip norėta parodyti, kad blogųjų senų metų jau nebėra. Šioje dainelėje kaladė vadinama seniu. Visi vaikai sustoję dainavo, o kai kurie drąsiausi išmėgino jėgas traukdami kaladę.

Šedbarų bibliotekos darbuotoja Dalia Galbuogienė pasekė S. Daukanto pasaką „Ilganosė, storalūpė ir plačiastrėnė“. Pateikė keletą užduočių ir, dideliam vaikų džiaugsmui, leido pasėdėti prie verpimo ratelio bei pabandyti susukti siūlus. Daugelis vaikų pirmą kartą pamatė senovišką verpimo ratelį. O štai bibliotekininkė Ramunė Railienė jaunuosius bibliotekos dalyvius supažindino su skambia prancūzų kalba, pamokė, kaip prisistatyti prancūziškai. „Kražantės“ progimnazijos trečiokė Goda Budreckytė padeklamavo Justino Marcinkevičiaus eiles apie gimtąją kalbą ir buvo pradžiuginta Lietuvos kalbos draugijos Kelmės skyriaus saldžia dovanėle.

Šventės metu buvo pristatytas bibliotekos darbuotojų sukurtas naujas animacinis filmukas pagal S. Daukanto pasaką „Skruzdė ir balandis“ iš knygos „Žemaičių pasakos“. Filmuką įgarsino mokytojos Linos Armonienės mokinė Rusnė Barakauskaitė. Pradinukai taip pat susipažino su S. Daukanto biografija bei kūryba vaikams.

Jaunieji bibliotekos lankytojai sužinojo apie Tarptautinės gimtosios kalbos dienos prasmę. Renginiai Gimtosios kalbos dienai – tai  raginimas rūpintis bei gerbti savo kalbą, taip pat ir kitų tautų kalbas, nes kiekviena jų yra visos žmonijos dvasinis turtas.
 
Danguolė Garnienė, Kelmės Žemaitės viešoji  biblioteka