Ekspedicija į Užvenčio žydų kapines
Ekspedicija į Užvenčio žydų kapines
2025 04 29Balandžio 25 dieną, Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu, Užvenčio biblioteka pakvietė visus susidomėjusius dalyvauti ekspedicijoje į Užvenčio žydų kapines. Renginys prasidėjo bibliotekoje, kur susirinkusieji susitiko su viešnia iš JAV – žydų istorijos tyrinėtoja Christa Whitney.
Ch. Whitney dirba nevyriausybinėje organizacijoje „Jidiš knygų centras“ (Yiddish Book Center), esančioje Amherste, Masačusetso valstijoje (JAV). Ji yra Wexler Oral History Project direktorė – žodinės istorijos apie jidiš kalbą ir kultūrą archyvo vadovė. Projekto tikslas rinkti liudijimus ir pasakojimus, susijusius su jidiš kalba ir žydų gyvenimo patirtimis, siekiant išsaugoti šią unikalią kultūrą globaliame kontekste ir perduoti ateities kartoms vertingą žodinę istoriją, susijusią su jidiš kalba, jos vartotojais ir kultūriniu paveldu.
Ch. Whitney trumpai papasakojo apie save ir savo tyrimus. Ji gimė Kalifornijoje, tačiau jos prosenelė Elžbieta Gedrimaitė kilusi iš Pikelių kaimo Vaiguvos seniūnijoje. 1905 metais šeima emigravo į Bostoną, kur gimė Christos močiutė ir mama. Šiuo metu Christa jau septintą kartą lankosi Lietuvoje – pirmą kartą ji mokėsi jidiš kalbos Vilniaus universitete, o vėliau sužinojo apie savo šeimos šaknis Žemaitijoje.
Viešnia pasakojo, kad dabar tyrinėja žydų istoriją, ypač žydų ūkininkus Lietuvoje – daugelis nežino, kad žydai taip pat vertėsi žemdirbyste. Kadangi ir jos lietuvių protėviai buvo ūkininkai, Christai įdomu tyrinėti, kaip šalia gyveno lietuvių ir žydų bendruomenės. Jai patinka lankytis žydų kapinėse Lietuvoje, kur susijungia gamta ir istorija.
Po susitikimo bibliotekoje, pakeliui į kapines, ekspedicijos dalyviai aplankė senųjų Užvenčio žydų kapinių (dabar J. Janonio g.) ir Užvenčio sinagogų (dabar Vilties g.) vietas. Čia trumpai apie svarbiausius Užvenčio žydų istorijos faktus papasakojo ekspedicijoje dalyvavęs istorikas Laurynas Giedrimas.
Vėliau visi nuvyko į išlikusias Užvenčio žydų kapines. Vadovaudamiesi organizacijos MACEVA nurodymais, dalyviai pirmiausia nuvalė antkapius. Kad nuotraukose būtų geriau matomi užrašai, reikėjo laukti tinkamo saulės šešėlio arba graviūras laikinai užpildyti skutimosi kremu, o vėliau atsargiai nuplauti. Kad ekspedicijos dalyviai geriau suprastų, kaip teisingai atlikti šį darbą, Christa paaiškino, kad svarbu naudoti švelnius valymo metodus, kad akmenys nebūtų pažeisti, o užrašai aiškiai matytųsi.
Per ekspediciją buvo dokumentuoti net 98 antkapiai! Surinkta informacija bus perduota organizacijai MACEVA, kuri iššifruos užrašus ir įkels duomenis į viešą žydų kapinių katalogą internete.
Apie žydų antkapius: Christa paaiškino, kad tradiciniai žydų antkapių užrašai dažniausiai hebrajų kalba. Viršuje visada būna užrašas „čia ilsisi“, kartais matomi simboliai: Dovydo žvaigždė vyrams, žvakės moterims. Antkapyje nurodomi mirusiojo vardas, tėvo (kartais ir motinos) vardai bei mirties data.
Datos rašomos hebrajų raidėmis, nes žydai metus skaičiuoja nuo pasaulio sukūrimo – dabar yra 5785-ieji žydų metai. Prabangesni antkapiai paprastai skirti turtingesniems ar gerbiamiems asmenims, tačiau Užvenčio kapinėse dauguma antkapių yra kuklūs, pagaminti iš lauko akmenų.
Ši ekspedicija buvo ne tik prasmingas darbas, bet ir vertinga patirtis susipažįstant su istorija, kultūra bei pagarba praeities kartoms.
Regina Karpienė, Užvenčio biblioteka
Nuotraukos R. Karpienės