Kontaktas

Kontaktas

2024 02 20

„Kiekvienas tekstas man yra kaip atskiras, gyvas ir pulsuojantis organizmas – labiau žvėris negu sekretas.“

Patricijos Gudeikaitės poezija tamsi, lotreamoniška. Autorės poezijoje kartais gaivališkai ir atvirai, o kartais pasitelkiant intertekstus veriasi ribinės būsenos. Jos yra tarsi plona membrana tarp jos ir pasaulio, tarp jos ir vaizduotės siaubo, smelkiančio stipriau nei realybė. Šios patirtys apmąstomos tarsi iš distancijos, lyg gebant pažvelgti į viską iš šalies. P. Gudeikaitė legitimuoja ribines būsenas, pasitelkia literatūrą kaip būdą jas analizuoti ir įforminti. Šie tekstai yra ryškūs jaunosios kartos kūrybos kontekste, autorės balsas atpažįstamas. P. Gudeikaitės poezijoje intertekstai naudojami iš gyvo poreikio – jos kūryboje pasitelkiamos asmenybės, dažniausiai menininkai ir rašytojai, atsiskleidžia naujomis spalvomis. Ribinių būsenų tema eina ir per intertekstus.

„Patricijos Gudeikaitės poezijoje tiksliais, lakoniškais sakiniais perteikiamos ribinės būsenos – situacijos, kai nebelieka skirties tarp to, kas tikra, ir sąmonės fantazmų, fobijų, paranojos, obsesinių minčių. Tai nėra tradicinė išpažintinė poezija, nes pagrindine menine priemone pasirenkama kaukė, kuria gali tapti intertekstas ar sufantazuota būtybė. Eilėraščiai primena spektaklio scenas, mini vaidinimus, kurių režisierius ir aktorius, auka ir žudikas yra kalbančioji ar kalbantysis. Spektaklio metu tiek aktoriai, tiek žiūrovai bent akimirką pamiršta, kad viskas, kas vyksta ant scenos, yra netikra, kad tai pramanas. Skaitant Patricijos eilėraščius literatūra nugali tikrovę, kasdienę logiką, racionalumą. Iš čia – jų katarsinė galia.“
Literatūros kritikė dr. Virginija Cibarauskė

Patricija Gudeikaitė (gim. 1998) – jaunosios kartos poetė ir literatūrinių renginių organizatorė. 2020 m. festivalyje „Poetinis Druskininkų ruduo“ buvo apdovanota Antano A. Jonyno prizu. Kauno literatūrinėje savaitėje laimėjo „Laisvojo mikrofono“ skaitymus. Eilėraščiai yra įtraukti į „Poezijos pavasario“ ir „Poetinio Druskininkų rudens“ almanachus, versti į anglų kalbą, planuojama versti ir į lenkų kalbą. Jos poetinė kūryba yra publikuota „Šiaurės Atėnuose“, „Literatūroje ir mene“, „Nemune“, „Pašvaistėje“, literatūrinėje platformoje „Urban Poetry“. Patricija Gudeikaitė įdarbina savo erudiciją rašydama literatūros kritiką.