Knygos

Čarlis ir šokolado fabrikas

2021 03 18

„Čarlis ir šokolado fabrikas“ – linksma istorija vaikams, sukurta populiaraus ir mylimo rašytojo Roald Dahl. Įspėjimas: saldumynų aprašymai sukelia šokolado poreikį!

Čarlis – pagrindinis istorijos veikėjas. Jis sąžiningas, malonus ir geras. Berniukas gyvena kartu su tėvais ir seneliais. Gražiausias šios neturtingos šeimos laikas – vakarai, kuomet visi susirenka senelių kambaryje ir klausosi nepaprastų istorijų. Kartais jų siužetai tokie, kad sunku net patikėti! Seneliai ypač mėgsta pasakoti apie paslaptingą pono Vonkos šokolado fabriką.

Legendos sako, kad kadaise šokolado fabrike zujo šimtai darbuotojų. Deja, tarp jų įsiterpdavo šnipai, kurie pavogdavo geriausias pono Vonko idėjas ir parduodavo jas konkurentams. Vieną dieną fabriko vadovas visus išvarė ir užrakino duris. Po kiek laiko šokolado gamykla ir vėl pradėjo veikti, tačiau vartai liko užrakinti. Niekas nematė nei įeinančių, nei išeinančių darbuotojų. Kas gi dešimtmetį gamina saldainius? Kur slypi paslaptis?

Vieną dieną visi sulaukia netikėtos žinios: šokoladiniuose saldainiuose paslėpti penki bilietai, kurie atvers duris į Vonkos šokolado fabriką bei suteiks galimybę apsirūpinti saldainiais visam savo gyvenimui! Kiekvieno smaližiaus svajonė! Tarp nugalėtojų ir mūsų herojus Čarlis, kurio laukia ne tik limonado baseinai, šokolado fontanai ar zefyrų patalai, bet ir labai netikėti nuotykiai!

Istorija „Čarlis ir šokolado fabrikas“ pirmą kartą pasirodė 1964-tais metais. Vaikai ją iš karto pamilo, o knygelę vėl išpopuliarino 2005-tais metais pastatytas režisieriaus Tim Burton to paties pavadinimo filmas, kuriame Vilio Vonkos vaidmenį atliko garsusis Johnny Depp.

Rašytoją Roald Dahl įkvėpė jo paties vaikystės prisiminimai. Šokolado kompanija „Cadbury“ moksleiviams dažnai siuntė bandomuosius saldainių paketus mainais už jų nuomonę. Tuo metu „Cadbury“ ir „Rowntree's“ buvo du didžiausi Anglijos šokolado gamintojai ir jie abu, siųsdami darbuotojais apsimetančius šnipus, dažnai bandė pavogti komercines konkurento paslaptis. Dėl šios priežasties įmonės savo šokolado gamybos procesus labai saugojo, o paslaptys įkvėpė autorių sukurti šią nuotaikingą istoriją vaikams.

Iš anglų kalbos vertė Violeta Palčinskaitė.