Žmogus aukštoje pilyje

Žmogus aukštoje pilyje

2021 08 18

Rašytojo Philip K. Dick knyga „Žmogus aukštoje pilyje“ – jau klasika tapusi alternatyvi istorija, kurioje keliami filosofiniai klausimai, netrūksta netikėtumų, įdomių veikėjų ir šiurpių ateities įžvalgų.

Kaip atrodytų pasaulis, jei bent vienas pasikėsinimas į Hitlerį būtų pavykęs? O jei JAV nebūtų įsitraukusi į Antrąjį pasaulinį karą? Galima tik spėlioti, kaip pasikeistų šiandieninė istorija. Fantastiniame romane „Žmogus aukštoje pilyje“ autorius Philip K. Dick kuria alternatyvią karo baigties versiją.

1962-ieji, Amerika. Vergovė vėl legali. Keli išlikę žydai slapstosi prisidengę svetimomis tapatybėmis. Viskas dėl to, kad prieš maždaug dvidešimt metų Jungtinės Amerikos Valstijos pralaimėjo karą ir dabar šalyje, o ir pasaulyje, karaliauja Vokietija bei jos sąjungininkė Japonija.

Užkariauta Sovietų Sąjunga, slavai beveik sunaikinti, likusieji gyvena kraupiomis sąlygomis. „Išvalyta“ Afrika, kurioje robotai stato miestus vokiečiams. Pavergta Europa, nusausinta Viduržemio jūra. Naciams jau sunku išsitekti Žemėje, todėl jie dairosi į tolimas planetas, o tarp paprastų žmonių ypatingą vietą užima būrimų ir pranašysčių knyga „Permainų knyga“.

Alternatyviosios istorijos žanro romane „Žmogus aukštoje pilyje“ vystomos kelios siužetinės linijos. Viena jų, apie uždraustą knygą, kurioje taip pat aprašoma alternatyvi istorija, vaizduojanti, kad Vokietija karą pralaimėjo, bei jos autorių, žinomą kaip žmogus aukštoje pilyje. Dar vienas veikėjas – Reicho kontržvalgybininkas, prisidengęs svetima tapatybe keliauja į San Franciską įspėti Japonų apie branduolinio smūgio grėsmę.

Philip K. Dick knygoje pinasi filosofija ir nuotykiai. Teigiama, kad prestižine Hugo premija įvertintas kūrinys turėtų sudominti ne tik fantastus, bet ir visus geros literatūros gerbėjus.

„Žmogus aukštoje pilyje“ istorija buvo ekranizuota ir virto serialu.

Philip Kindred Dick (1928–1982) – amerikiečių mokslinės fantastikos rašytojas. Savo knygose jis nagrinėjo filosofines, socialines ir politines temas. Autorius sukūrė daugiau nei 40 romanų, taip pat virš šimto trumposios prozos žanro kūrinių, kurie buvo publikuojami fantastikos leidiniuose.