Knygos

Vandenyno tyrinėtojai: gelmių paslaptys

2020 12 02

Rašytoja Sabrina Weiss ir iliustratorė Giulia De Amicis parengė knygą „Vandenyno tyrinėtojai: gelmių paslaptys”, kurioje atrasite unikalią gyvūniją: grėsmę keliančius ryklius, nuotaikingus delfinus, pingvinus, vėžlius, banginius, medūzas ir net milžiniškus kalmarus. Ši informatyvi knyga yra pilna iliustracijų bei stebinančių faktų apie jūrų gyvenimą.

Mes visada buvome mokomi, kad pasaulyje yra penki skirtingi vandenynai. Kiekvienas jų su savo unikaliomis savybėmis. Tačiau knygoje „Vandenyno tyrinėtojai: gelmių paslaptys” autorė Sabrina Weiss teigia, kad okeanai vienas su kitu susijungia ir sudaro vieną didžiulį pasaulio vandenyną, sukaupusį net 96,5% visos žemės vandens. Kiek iš tiesų mes žinome apie šiuos galingus vandenis? Panašu, kad nedaug.

Sabrina Weiss tyrinėjimus pradeda pristatydama penkias zonas, pagristas gyliu ir patenkančia šviesa: apšviestas saule paviršius, prieblanda, tamsa, gelmės ir gilesni nei 6 km sluoksniai. Autorė pasakoja faktus žinomus apie kiekvieną sluoksnį ir supažindina su jam būdinga gyvūnija.

Aptarusi zonas, autorė smalsiesiems biologams pasakoja apie ekosistemas. Ekosistemą sudaro gyvi ir negyvi daiktai, reikalingi jai palaikyti, įskaitant gyvūnus, augalus, organizmus ir dirvožemį, taip pat orą, vandenį, uolienas bei saulės šviesą. Kiekvienas elementas turi savo vaidmenį reikalingą ekosistemos palaikymui. Rašytoja nagrinėja poliarines jūras, koralinius rifus, deltas, druskingas pelkes, bei įvairius juose gyvenančius organizmus.

Vandenyno gyvenimas itin aktyvus, o Sabrina Weiss piešia skaitytojams puikų vaizdą apie tai, kas ir kur gyvena, ką valgo, taip pat dalinasi informacija apie neįprastas draugystes ar žuvų mokyklas. Jaunieji biologai sužinos, kaip jūrų gyvūnai bendrauja tarpusavyje, kaip nustatyti skirtumą tarp žuvų patinų ir patelių, bei tų jūros būtybių, kurios mėgsta maskuotis. Knygoje „Vandenyno tyrinėtojai: gelmių paslaptys” svarbią dalį užima iliustratorės Giulia De Amicis piešiniai. Jie itin informatyvūs ir papildo autorės pateikiamas žinias.

Būtų keista, jei tokioje išsamioje knygoje rašytoja neskirtų vietos šių laikų keliamam pavojui. Tarša, per gausi žvejyba, klimato kaita, šiltėjanti vandens temperatūra, mirštantys koralų rifai ir plastikas vandenynuose kelia pavojų ten gyvenančiai gyvybei. Sabrina Weiss ne tik aptaria šiuos pavojus, bet ir pateikia keletą patarimų, kaip mes visi galime prisidėti prie okeanų saugojimo.

„Vandenyno tyrinėtojai: gelmių paslaptys” – išsami ir naudinga knyga visiems besidomintiems gamta, vandenynais bei gyvūnija.

Iš anglų kalbos vertė Julija Davidonienė