Knygos

Šaltienos bistro

2021 08 19

Ieva Dumbrytė – debiutuojanti lietuvių autorė, ant literatūros stalo serviruojanti tikrai įspūdingą patiekalą. „Šaltienos bistro“ – romanas, kurio siužete socrealizmą keičia siurrealizmas, o keisčiausiems veikėjams nutinka dar keistesnių dalykų.

Rašytoja Jurga Tumasonytė savo atsiliepime įspėja, kad knyga „Šaltienos bistro“ yra subalansuota turintiems stiprų skrandį ir mėgstantiems juodą humorą.

Jaunas vaikinas bėga nuo pilkos gyvenimo rutinos ir gimdytojų įtakos. Vos baigęs mokslus jis čiumpa pirmą pasitaikiusį pasiūlymą ir pradeda dirbti gan keistoje vietoje – „Šaltienos bistro“. Atskyrinėti mėsą nuo kaulų, gal ir nėra didžiausia gyvenimo svajonė, tačiau vieną dieną jis tikisi pakilti karjeros laiptais ir pats sukurti geriausią šaltienos receptą.

Gyvenimas klostosi keistai ir savo tikslų jaunuoliui įgyvendinti nepavyksta, tačiau jis įsimyli paauglę kiaulių augintoją Šachlą. Kitą rytą po jų vestuvių jaunoji žmona pavirsta kiaule, tačiau tai tikrai dar ne pabaiga visų fantasmagorinių įvykių, kurie laukia skaitytojų!

Šiame romane nesitikėkite paprastų personažų. Visi jie apipinti siurrealistinėmis detalėmis, o pasaka ir tikrovė čia stovi greta, kaip ir mėsa bei siela.

Pati rašytoja Ieva Dumbrytė yra dirbusi pačius keisčiausius darbus, tačiau prisipažįsta, kad labiausiai ją paveikė virtuvė, kurioje ne tik pilstomos sriubos, bet ir mezgasi įdomios draugystės, veikia savitos taisyklės, vienoje vietoje susiduria skirtingi žmonės, kurie engia kitus, ir susiklosto situacijos, kurios neįmanomos niekur kitur. Šis stebuklų pasaulis ir tapo knygos „Šaltienos bistro“ įkvėpimu.

Ieva Dumbrytė knygos aprašyme save vadina autore, gyvenusia šalia svajonės. Rašyti ji norėjo jau mokykloje, vėliau planavo studijuoti lietuvių filologiją, išleisti poezijos knygą ar bent dirbti žurnaliste. Tačiau visi šie planai realybėje prasilenkdavo su Ieva. Visgi, galiausiai, pasaulį išvydo debiutinis romanas ir ne bet koks, o toks, kuris atima žadą, kartais priverčia kvatotis iki ašarų, o kartais – jaustis nepatogiai.