Pirmykščio žmogaus kailyje

Pirmykščio žmogaus kailyje

2023 01 20

Ši knyga „Pirmykščio žmogaus kailyje. Už ką mes skolingi akmens amžiaus žmogui?“ skirta besidomintiems akmens amžiaus laikotarpiu ir tiems, kurie apie jį kol kas nieko nežino. Ji ne tik supažindina skaitytoją su pagrindiniais moksliniais priešistorės archeologijos tyrimų atradimais, bet ir atskleidžia jų reikšmę dabartinio pasaulio kontekste. Akmens amžiaus archeologija - bene menkiausiai žinoma visos žmonijos istorijos sritis, nors kartu - ir pati ilgiausia jos dalis. Būtent akmens amžiuje susiformavo žmogus - mąstanti būtybė, buvo atrastos esminės mus supančių daiktų formos, susidarė žmogiškoji vertybių sistema, pradėtas keisti mus supantis kraštovaizdis, išsiskyrė žmonijos įvairovė Pasaulyje. Visi šie dalykai vėliau tapo pagrindu geografinei ir net politinei istorijos tėkmei ir įvykiams, kurie galiausiai suformavo Pasaulį tokį, koks jis yra dabar.

Knygos „Pirmykščio žmogaus kailyje. Už ką mes skolingi akmens amžiaus žmogui?“ autorės – archeologės Gabrielė Gudaitienė, Monika Žemantauskaitė, Justina Kozakaitė ir Kunigunda Barodičienė. Pasak autorių, šis gausiai iliustruotas leidinys skirtas besidomintiems akmens amžiaus laikotarpiu ir tiems, kurie apie jį kol kas nieko nežino. Beje, idėja išleisti knygą kilo istoriko Alfredo Bumblausko dėstomame kurse.

„Dėstydamas archeologijos magistrantams ir doktorantams, akcentuodavau tyrimų pristatymo visuomenei didaktinį aktualumą, kuo pasaulyje užsiima vadinamoji viešoji archeologija. Pagaliau sulaukiame rezultato kaip magistriniame seminare gimusios idėjos virto puikia didaktine studija vaikams. Tai studija apie kitonišką ar net „svetimą“ laiką, tačiau profesionali ir originali.
Tiesa, čia nerasime tautos „šaknų paieškų“, bet jų akmens amžiuje ir neverta ieškoti. Svarbu kas kita - ilgus tūkstantmečius mūsų protėviai gyveno taip, kaip visas pasaulis.“

Prof. dr. Alfredas Bumblauskas