Knygos

Kaip meluoti padedant statistikai

2021 05 25

”Kaip meluoti padedant statistikai” - viena mėgstamiausių Bilo Geitso knygų.

Knygą „Kaip meluoti padedant statistikai“ 1954 m. parašė Darellas Huffas kaip įvadą į statistiką eiliniam skaitytojui. Huffas nebuvo statistikas, jis buvo laisvai samdomas žurnalistas, parašęs daugybę mokomųjų (how to) straipsnių.

Šmaikščiai iliustruotoje knygutėje ”Kaip meluoti padedant statistikai” aprašoma, kaip piktnaudžiaujama statistika bei kaip klaidingai interpretuojant statistinius duomenis galima prieiti neteisingų išvadų.

Dešimtmečiais knyga daugybėje koledžų buvo naudojama kaip įvado į statistiką vadovėlis. Ji tapo viena iš geriausiai pasaulyje parduodamų knygų apie statistiką.

Tarp knygoje ”Kaip meluoti padedant statistikai” aptariamų temų yra ir tai, kad koreliacija dar nereiškia priežastinio ryšio. Dar atskleidžiama, kaip grafikais galima iškreipti tikrąjį vaizdą (pvz., nurėžus grafiko ar diagramos apatinę dalį), kad skirtumai atrodytų didesni, nei yra iš tikrųjų; arba kaip vieno matmens kiekybinius duomenis piktogramose galima atvaizduoti dviejų ar trijų matmenų objektais, o skaitytojas ir nesusigaudys, kad skaičiai sako viena, o vaizdas byloja ką kitą.