Knygos

Blogykla

2020 10 09

Čekų autorė Daniela Fischerova vaikams ir jaunimui skirtoje knygoje „Blogykla“ iš pažiūros suka pramintu keliu ir kuria populiarų pasakojimą apie magijos mokyklą. Tačiau pažvelgę giliau matome, kad rašytoja parašė visiškai unikalią ir smagią istoriją apie draugystę ir visada nugalintį gėrį.

Istorijos veikėjai yra nemirtingos būtybės, gimusios būti blogomis ir visaip kenkti aplinkiniams. Tačiau užuot gadinę žmonėms gyvenimą, jos pasižymi ypač nepatraukliomis savybėmis – gerumu ir nuoširdumu. Tėvai ir giminės neviltyje, ką gi daryti su tokiais neišauklėtais ir, regis, beviltiškais vaikais? Ir lyg koks išsigelbėjimas atrodo Nenaudėlių tinkluose pasirodęs skelbimas:

„Patyrusi Nenaudėlė pablogins jūsų gerus vaikus. Jūsų vaikas geros širdies? Patikėkite jį man! Grąžinsiu tikrą niekšą.“

Ir taip mokykloje, o tiksliau – blogykloje, atsiduria visas būrelis įdomių mažylių. Žaltvykslė Taputapė, brolis ir sesuo Žandarmė ir Kerštūnas, kūdikis Ragana Mergiščia, moksliukas Laumiukas ir kiti. Blogyklos vadovė Pikčiurna Storžievienė pasirengusi perauklėti šiuos per gerus vaikus ir kaip reikiant juos sugadinti.

Ponia Storžievienė naujiems auklėtiniams skiria įvairias užduotis, pvz., šimtą kartų perrašyti sakinį „Vaikams pranašausiu lygas ir nelaimes“. Lygas su y ilgąja, nes ligos turi būti bjaurios ir trukti labai ilgai – jokių trumpųjų! Kiti vaikai turėjo purvinti langą arba mokytis klaidinti bei labai negražiai keiktis. Iš tiesų sunkūs mokslai! Blogykloje pasirodęs naujokas bloginimo procesą paverčia dar chaotiškesniu.

„Blogykla“ – unikali istorija. Čia veikėjai yra mokomi būti blogais, tačiau jie to visai nenori. Draugystė ir komandinis darbas galiausiai nugali, o skaitytojai išmoksta atskirti gėrį nuo blogio bei nepasiduoti neigiamai įtakai. Knyga labai smagi ir nuostabiai iliustruota.

Daniela Fischerova (g. 1948) – čekų rašytoja ir dramaturgė. Ji baigė Prahos scenos menų akademijos Kino ir televizijos mokyklą. Nuo 1972-ų metų dirbo kino studijoje, vėliau leidyklos „Orbis“ vyriausiąja redaktore. Autorė Josefo Škvoreckio literatūros akademijoje dėsto kūrybinį rašymą. Daniela Fischerova rašo vadovėlius bei knygas vaikams ir jaunimui. Jiems autorė sukūrė daugiau nei trisdešimt istorijų. Rašytojos pasakojimai pasižymi originalumu ir geru humoro jausmu, o pati Daniela sako, kad rašyti vaikams yra pats geriausias darbas pasaulyje.

Iš čekų kalbos vertė Aigustė Vykantė Bartkutė