Baltasis triukšmas

Baltasis triukšmas

2024 03 27

O kas, jei mirtis yra nieko daugiau, tik garsas?
Elektrinis triukšmas.
Vienodas, baltas.

Romano „Baltasis triukšmas“ herojus Džekas Glednis, nevisavertiškumo komplekso ir mirties baimės kamuojamas profesorius, vadovauja savo įkurtai Hitlerio studijų katedrai nedideliame Amerikos miestelyje. Darbe patiriamą spaudimą Džekas mėgina malšinti leisdamas laiką su žmona Babete ir keturiais jų vaikais. Glednių šeimos kasdienybė, kurią lydi skalbimo mašinos, mikrobangų krosnelės, radijo imtuvo ūžesys, sutrikdoma paaiškėjus, jog Babetė jau kurį laiką vartoja paslaptingas nereceptines tabletes. Šeimoje augančią įtampą nustelbia netikėta žinia. Po netoliese įvykusios traukinio avarijos ore susiformavo juodas nuodingų chemikalų darinys ir nenumaldomai artėja Glednių namų link...

Pirmą kartą išleistas 1985 m., „Baltasis triukšmas“ iki šiol kartojamas didžiuliais tiražais ir laikomas vienu įspūdingiausių vartotojiškos kultūros liudijimų literatūroje. Romanas tiksliai atliepia ir socialinių medijų įrašuose, elektroniniuose laiškuose skęstančio šiandieninio žmogaus patirtis.

Savo tekstu DeLillo tarsi kelia klausimą, kaip žiniasklaidos kultūra atitolina mus nuo mūsų pačių potyrių, bei verčia stabtelti ir įsiklausyti į baltąjį triukšmą, pasiekiantį mus akinančių prekybos centro šviesų spengimu.

„DeLillo – neapsakomai talentingas rašytojas. Jo šalta, tačiau dėmesį prikaustanti proza – žaisminga, kandi, stulbinanti.“
The Washington Post

Don DeLillo (Donas DeLilas, g. 1936) – kultinis amerikiečių rašytojas, 17 romanų autorius, pelnęs PEN/Saul Bellow apdovanojimą už indėlį į Amerikos literatūrą, taip pat prestižinį PEN/Faulkner apdovanojimą, ne kartą patekęs į Pulitzerio premijos finalininkų sąrašus. „Baltasis triukšmas“ – garsiausias autoriaus romanas, už kurį jam buvo įteikta JAV Nacionalinė knygų premija.