Užvenčio bibliotekoje išbandyta ebru tapyba

Vasario 15 d. Užvenčio bibliotekoje vyko edukacinis užsiėmimas „Tapyba ant vandens (ebru)“. Ebru – tai tapybos ant vandens menas, atsiradęs VII a. Kinijoje, kur jis buvo laikomas slaptu žynių mokslu, o vėliau paplito po visą pasaulį. Į Lietuvą tapyba ant vandens atkeliavo iš Turkijos prieš 10 metų per Europos Sąjungos projektus, kurių dėka tapyba ant vandens naudota terapijai ir vaikų lavinimui. Ši meno kryptis išsiskiria netradiciniu kūrybos procesu, kas padeda lavinti dėmesio koncentraciją, kūrybišką mąstymą.

Į edukacinius mokymus atvyko Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos prailgintos grupės ir Kelmės maltiečių Užvenčio vaikų dienos centro mokiniai, lydimi mokytojos G. Montriminės. Taip pat dalyvavo gausus būrys bibliotekos skaitytojų, kurie pirmą kartą išgirdo apie šią meno rūšį. Edukacinius mokymus pravedė Liolių socialinės globos namų Užvenčio padalinio užimtumo specialistė Sigita Šatkauskaitė kartu su gyventojais.

Mokymų pradžioje Sigita supažindino su tapybos ant vandens atsiradimo istorija. Vėliau parodė ir paaiškino visą tapymo procesą. Pirmiausia dažais dengiamas specialus indas, pripildytas jūros dumblių ir augalų mišiniu sutirštinto vandens. Tada paruošti dažai ištaškomi teptukais, pagamintais iš ašutų ir specialiais įrankiais, „šukomis“ vandens paviršiuje formuojamas pagrindas, o po to plonyčiais metaliniais šiaudeliais kuriamas piešinys. Formuojamą piešinį galima keisti daugybę kartų, papildyti naujomis spalvomis. Nusprendus piešinį išsaugoti, tereikia ant vandens paviršiaus užtiesti popieriaus lapą ir dažai akimirksniu įsigeria į popierių ir grakščiai bekeliant lapą visas piešinys persikelia ant popieriaus.

Tikras smagumas vaikams buvo išbandyti patiems susikurti savo piešinį. Bibliotekoje garsiai aidėjo vaikų emocijos, pamačius savo darbo rezultatus. Kiek spalvų, atspalvių bei skirtingų potėpių! „Piešti ant vandens net lengviau nei ant popieriaus lapo“, – džiaugėsi ebru meną išbandę vaikai. O svarbiausia – šiai technikai nereikia net mokėti piešti!

Tapydami ant vandens moksleiviai atsipalaidavo, atskleidė kūrybiškumą bei tiesiog smagiai praleido laiką. Kiekvienas namo išskubėjo nešinas savo unikaliu darbu.

Pasibaigus užsiėmimams vaikai galėjo pasidžiaugti bibliotekoje surengta Liolių socialinės globos namų Užvenčio padalinio gyventojų paroda „Ebru – tapyba ant vandens“.

Regina Karpinė, Užvenčio biblioteka