Tytuvėnuose vaikams atverta Žemaitijos lobių skrynia

Žemaitijos vardas istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas prieš 800 metų. Šios gražios sukakties proga Lietuvos Respublikos Seimas 2019-uosius paskelbė Žemaitijos metais. Jubiliejinius Žemaitijos metus įvairiais renginiais paminėjo ir Tytuvėnų bibliotekos jaunieji lankytojai.

Metų pradžioje į biblioteką kvietė paroda „Seniai užmiršti žemaitiški rakandai“, kurioje eksponuota dalis Igno Viržinto kraštotyros muziejaus kolekcijos eksponatų. Parodos atidaryme dalyvavo Tytuvėnų gimnazijos Mockaičių skyriaus bendruomenė ir Tytuvėnų kūrybinio klubo „Austėja“ vadovė Justina Viržintienė. Justina yra kilusi iš Skuodo krašto, todėl susirinkusieji turėjo progos ne tik susipažinti su retais senoviniais daiktais, bet ir išgirsti žemaitišką kalbą, kuria ji vaizdžiai papasakojo apie senovinius rakandus. Kai kurie rakandai bei jų reikšmė mažai žinomi jaunosios kartos atstovams, todėl sukėlė daug nuostabos ir klausimų. O ypač visus nustebinusi priemonė, skirta auliniams batams „rauti“, tuoj pat buvo išbandyta...

Visą vasarį vaikų erdvėje eksponuota Kelmės profesinio rengimo centro klubo „Be rėmų“ narių parengta kūrybinių darbų paroda „Žemaitijos istorija kitaip“. Parodos metu surengtas mini konkursas bei siekta išsiaiškinti, kuris darbas labiausiai patiko bibliotekos lankytojams. Įdomiausiu pripažintas moksleivės Evelinos Mikovičiūtės fotokoliažas apie Molavėnų piliakalnį.

Kovo 15 d. kartu su Pagryžuvio biblioteka organizuotas edukacinis renginys „Žemaitijos lobių skrynia“, kuriame apsilankė Tytuvėnų gimnazijos trečios klasės mokiniai. Vaikai buvo įtraukti į edukacinį procesą, kartu su renginio vedančiosiomis pristatė Žemaitijos istoriją, improvizavo lino kančios kelią, dalyvavo rankšluosčio lyginimo mogliais procedūroje bei puodžių dirbtuvėlėse, rokavosi žemaitiškai, žaidė žaidimus ir ratelius, skanavo tradicinį žemaitišką kastinį.

Kovo 21 d. į rytmetį „Kas pri viskou pritink“ sugužėjo Tytuvėnų gimnazijos penktokai. Bibliotekininkė supažindino vaikus su vertų paskaityti žemaitiškų knygų kraite, patyrinėjo žemaitiškų žodžių žodynėlį, o vėliau žinias apie Žemaitiją tikrinosi viktorinoje, kurią pravedė Tytuvėnų kultūros centro renginių organizatorė Monika Sakienė.

Kovo-balandžio mėn. vyko vaikų kūrybinė akcija „Žemaitija, tu mano mieliausia“. Į akciją aktyviai įsijungė jaunieji bibliotekos lankytojai, jų tėveliai, darbeliais-atvirukais pradžiugino Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos lankytojai vaikai. Nestokojo idėjų ir kūrybinių minčių Tytuvėnų gimnazijos technologijų, dailės, muzikos mokytojai Vida Mozerienė, Edikas Baranauskas, Danguolė Žukauskienė, Lina Baranauskienė ir kartu su mokiniais sukūrė išskirtinių darbų. 

Baigiamasis šios akcijos renginys buvo apipintas įvairiomis atrakcijomis. Bibliotekos vaikų erdvė pasipuošė žemaitiškais motyvais išbaigtu bendru kūrybinių darbų koliažu, Tytuvėnų gimnazijos technologijų būrelio moksleivės pristatė plakatus apie tradicinius žemaičių patiekalus bei amatus, o šventėje dalyvavę šios gimnazijos septintokai ir mokytoja L. Baranauskienė paįvairino muzikiniais intarpais bei žemaitiškomis dainomis. 

Tikimės, kad bibliotekoje atverta Žemaitijos lobių skrynia paskatins vaikus aktyviau domėtis šio krašto istorija ir papročiais, gerbti bei vertinti senąsias jos tradicijas.

Dalia Galbuogienė, Tytuvėnų biblioteka