Tytuvėnų bibliotekoje veikia „Zero waste“ paroda

Tytuvėnų bibliotekos vaikų erdvėje veikia „Zero waste“ paroda „Antras daikto gimimas“, kuri skirta Europos atliekų mažinimo savaitei. Europos atliekų mažinimo savaitė kasmet organizuojama lapkričio mėnesį ir skatina visuomenę taupiai naudoti išteklius, perdirbti daiktus bei pakartotinai juos panaudoti. Kaip mažinti vartojimą skatina ir „Zero waste“ (be atliekų) judėjimo iniciatoriai.
 
Šia iniciatyva užsikrėtė šiuo metu vienoje užsienio šalyje gyvenanti Dovilė Jurkienė. Kelis vasaros bei rudens mėnesius praleidusi gimtajame Tytuvėnų krašte, ši jauna moteris su „Zero waste“ idėjomis spėjo sudominti ir tytuvėniškius. Ji organizavo keletą visai šeimai skirtų siuvimo užsiėmimų, pamokė  įvairių daiktų perdirbimo paslapčių. Išvykdama iniciatyvą perdavė savo tetai, buvusiai ilgametei Tytuvėnų labdaros organizacijos „Caritas“ vadovei ir padovanojo kelias siuvimo mašinas, kad savanoriai galėtų iš gerų, tačiau nebenešiojamų rūbų pradėti siųti daugkartinio naudojimo pirkinių maišelius ir jais dalintis su kitais.
 
Kai bibliotekininkei Dalia Galbuogienei kilo mintis surengti bibliotekoje netradicinę parodą ir plačiau supažindinti lankytojus su „Zero waste“ idėjomis, pakalbinta D. Jurkienė mielai sutiko ir atvežė keletą savo sukurtų perdirbinių. Daugiausia tai vaikams skirti rūbai, žaislai. Parodo autorė pati prasitarė, kad prikelti seną daiktą naujam gyvenimui jai yra didelė laimė. Siuvant tarsi sulėtėja gyvenimo tempas ir rankdarbiai tampa savotiška meditacija. Kurdama ji nemąsto apie turėjimą, nesilanko parduotuvėse bei neperka daiktų, o nurimsta ir džiūgauja, kai darbas pavyksta. Tada šiuo džiaugsmu stengiasi pasidalinti su kitais, linkėti gėrio bei meilės mus supančiai aplinkai.
 
Tikimės, kad ši paroda paskatins lankytojus aktyviau domėtis vartojimo mažinimu bei antrinių medžiagų perdirbimu, suteiks naujų idėjų, ką galima būtų panaudoti ir savo aplinkoje. Paroda veiks iki lapkričio 28 d.
 
 
Dalia Galbuogienė,
Tytuvėnų biblioteka