Šimtmečių istorijos

Kultūros paveldas yra visuotinė vertybė, svarbi individui, bendruomenei ir visuomenei. Kultūros paveldas formuoja mūsų tapatybę ir veikia kasdienį gyvenimą. Jis mus supa miestuose ir kaimuose, gamtoje, archeologinėse vietovėse. Paveldas – tai ne tik menas, literatūra ar įvairūs daiktai, bet ir amatai, kurių išmokome iš savo protėvių, pasakos, kurias sekame savo vaikams, maistas, kuriuo gardžiuojamės geroje draugijoje, ir filmai, kuriuose atpažįstame save. Siekiant paskatinti kuo daugiau žmonių atrasti Europos kultūros paveldą, juo domėtis ir stiprinti Europos bendrystės jausmą, 2018-ieji yra paskelbti Europos kultūros paveldo metais. Šių metų šūkis – „Mūsų paveldas – praeities ir ateities gijų pynė“.


Kartu su visa Europa minėdama kultūros paveldo metus, gegužės 9 d. Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka surengė Europos dienos šventę „Šimtmečių istorijos“. Saulėtą šventės dieną čia netrūko tiek mažiems, tiek dideliems skirtų renginių, atrakcijų ir dovanų. Pagrindinis šventės rėmėjas – Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

Anksčiausiai į šventę tradiciškai rinkosi mažiausieji Kelmės miesto gyventojai. Drauge su mokytojomis į biblioteką atkeliavo Kelmės „Aukuro“ pagrindinės, „Kražantės“ progimnazijos ir Kelmės specialiosios mokyklos pradinių klasių moksleiviai. Žaisdami nuotaikingus žaidimus ir atlikdami linksmuolės Tomos sugalvotas užduotis, vaikai susipažino su Europos Sąjunga, Europos kultūros paveldo samprata ir reikšme kiekvienam iš mūsų, į rankas paėmę mėlynus ir geltonus popieriaus lapus kūrė gyvą ES užrašą.

Po pietų šventinis šurmulys persikėlė į kavinę „Svetainė“, kur buvo surengta akcija „Kviečiu kavos“. Akcijos dalyviai ne tik vaišinosi gardžia šventine kava, bet ir sveikino dar penkias šiemet 100 metų nepriklausomybės jubiliejus mininčias ES šalis jų kalbomis, domėjosi ES leidiniais.

Šventę vainikavo europietiško kino vakaras, kurio metu rodytas šiemet Vilniaus tarptautiniame kino festivalyje „Kino pavasaris“ pristatytas ir itin palankių žiūrovų vertinimų sulaukęs Lenkijos bei Didžiosios Britanijos režisierių filmas „Jūsų Vincentas“. Šis pirmasis pasaulyje pilno metro tapytas animacinis filmas atskleidžia paskutiniuosius garsaus olandų tapytojo Vincento van Gogo gyvenimo mėnesius, supažindina su jį supusiais artimiausiais žmonėmis, vietovėmis ir gyvenimą pakeitusiais įvykiais. „Oskaro“ nominaciją pelniusi juosta buvo kuriama net 10 metų, prie jos dirbo 125 dailininkai, nutapę net 65 tūkstančius kadrų ir atgaivinę Vincento van Gogo paveikslus.

Visos šventės metu veikė moksleivių plakatų konkurso „Šimtmečių istorijos“ paroda, o bibliotekos lankytojai buvo kviečiami pasitikrinti savo žinias apie ES ir laikyti Europos egzaminą.

Milda Nekrašė, Žemaitės viešoji biblioteka
Nuotraukos Vilmos Dichavičienės

Vaizdo reportažas