Pristatyta Almos Monkauskaitės knyga „Mano kadencija“

Šių metų sausio 5 d. sausakimšoje Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos skaitykloje pristatyta gydytojos, visuomenininkės, buvusios Seimo narės Almos Monkauskaitės knyga „Mano kadencija“.

Renginį vedusi žurnalistė, rašytoja Ona Jautakė knygos autorę  pristatė kaip labai žinomą, bet iki galo nepažintą mūsų rajono žmogų. Iš Žemaitijos kilusi, aukso medaliu mokyklą ir puikiais pažymiais Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą baigusi, ilgametė Kelmės higienos centro direktorė, rajono savivaldybės tarybos narė, buvusi seimūnė, o dabar – dar ir knygos autorė A. Monkauskaitė prisipažino maloniai nustebusi tokiu gausiu susirinkusiųjų būriu.

Kalbėdama apie knygos atsiradimo istoriją, A. Monkauskaitė sakė, kad rašyti jai visada patiko, patinka ir dabar. Autorė prisipažino, kad pralaimėti rinkimus 2016 metais į LR Seimą nebuvo lengva. Atgauti dvasinės pusiausvyros ji išvyko į ramybės oazę – Italiją. Viešint jaunesniosios sesers namuose, buvusiai Seimo narei po ranka pakliuvo apgadintų lapų krūvelė, ant kurių pradėjo „lieti“ mintis apie per ketverius Seime praleistus metus susikaupusias patirtis, įvykius, susitikimus, nes nesinorėjo išsiskirti su rinkėjais nieko nepasakius. Vėliau paprašė Kražių Žygimanto Liauksmino gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos Emilijos Kvietkuvienės paredaguoti kalbą, o Visuomenės sveikatos biuro direktorės Linos Balčiūnienės – pasirūpinti „logistikos“ reikalais. Darbas rengiant knygą ilgai buvo trijų moterų paslaptis, kol pribrendo mintis tai, kas parašyta, parodyti rašytojui profesionalui. Pirmoji profesionaliai įvertinusi knygą buvo žurnalistė ir rašytoja, Lietuvos rašytojų sąjungos narė O. Jautakė. Tiek pati A. Monkauskaitė, tiek vėliau kalbėjusios E. Kvietkuvienė ir L. Balčiūnienė prisipažino, kad diena, kai sulaukė teigiamo O. Jautakės įvertinimo ir paskatinimo būtinai išleisti knygą, buvo viena laimingiausių dienų šių trijų moterų komandai. Po to prasidėjo bendravimas su leidyklomis, ir štai 2017-ųjų pabaigoje dienos šviesą išvydo knyga „Mano kadencija“, kurią 300 egzempliorių tiražu išleido leidykla UAB Baltic Printing House.

Knygoje jos autorė pasakoja apie darbą Seime, įstatymų leidybos aspektus, kolegas, susitikimus su rinkėjais, kultūros, bendruomenių renginius, analizuoja rinkimų pralaimėjimo priežastis. Renginio vedėjos paklausta, kas nepateko į knygą, A. Monkauskaitė atsakė, kad „už viršelio“ liko labai daug: į knygą nepateko tai, už ką būtų grėsę įsivelti į teismus ar kitus nemalonumus, asmeniniai žmonių prašymai, lobizmas rajono naudai ir daugelis kitų dalykų, kurių dėl vienų ar kitų priežasčių nesinorėjo viešinti.

Tiek renginio vedėja, tiek kiti kalbėjusieji akcentavo buvusios Seimo narės aktyvumą, ir klausė, kaip jai viskam užtekdavo laiko, juk para turi dvidešimt keturias valandas. Į šį klausimą A. Monkauskaitė atsakė arkivyskupo Gintaro Grušo žodžiais: „Gyvenime reikia dalyvauti, o ne stebėti.“

Knygos autorę sveikinęs rajono meras Vaclovas Andrulis kalbėjo, jog būdama Seimo nare A. Monkauskaitė neatitrūko nuo rajono žmonių ir nedavė nerealių pažadų. Kelmės rajono žmonėms pasisekė, kad turėjo tokią aktyvią savo atstovę, nes investicijos, kurios teko mūsų rajonui, didele dalimi yra jos nuopelnas.

A. Monkauskaitę sveikino Kelmės mažojo teatro vadovas Algimantas Armonas, rajoninio laikraščio „Bičiulis“ žurnalistas Alvydas Geštautas, rajono savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė, Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos direktorė Rita Grišienė, padėkojusi už nuolat jaustą paramą ir ne vieną bibliotekai dovanotą knygą.

Baigiantis renginiui A. Monkauskaitė dėkojo visiems susirinkusiesiems ir paatviravo, kad po studijų pagal paskyrimą į Kelmę atvykusi iš pradžių nemėgo šio miestelio, o dabar mylinti jį be galo. Kad knygos autorė sugebėjo užsitarnauti kelmiškių ir Kelmės rajono gyventojų meilę ir pagarbą įrodė pilnutėlė bibliotekos skaitykla, daugybė išdalintų autografų, glėbys gėlių, gausybė sveikinimų ir linkėjimų, kad ši knyga būtų ne paskutinė. 

 Muzikiniais intarpais renginį paįvairino jaunoji kanklininkė Tautginė Paulauskaitė.

Virginija Navikienė, Žemaitės viešoji biblioteka
Nuotraukos Rolando Kančausko