Kokias knygas skaitydavo mūsų seneliai?

Kokias knygas skaitydavo mūsų seneliai? Į tokį klausimą šių metų sausio 19 d. buvo bandyta atsakyti popietės Užvenčio bibliotekoje metu. Apie vaikystėje skaitytas knygas bibliotekoje susirinkusiems jauniesiems skaitytojams bei Kelmės maltiečių Užvenčio vaikų dienos centro auklėtiniams, atlydėtiems šio centro darbuotojos L. Račkauskienės, ir Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos prailgintos grupės mokiniams papasakoti sutiko Liolių senelių globos namų Užvenčio padalinio gyventojai: Ona Jokubauskiene, Antanas Juška ir Kazys Grigas.

Popietę pradėjusi bibliotekininkė R. Karpienė trumpai pristatė knygų parodą, kurioje apžvelgta dalis knygų, kuriose galima rasti kūrinių, skaitytų mūsų tėvų ir senelių. Tarp tokių buvo ir V. Nemunėlio „Meškiukas Rudnosiukas“, Č. Tarsono „Kikas“, P. Cvirkos „Cukriniai avinėliai“, M. Valančius „Mikė melagėlis“, Žemaitės „Kaip Jonelis raides pažino“ ir kitos.

Popietėje dalyvavę senoliai mielai su vaikais pasidalino ir savo prisiminimais. O. Jakubauskienė pasakojo, kad skaityti knygas išmoko labai anksti, net nebepamena, kiek jai tuomet buvo metų. Knygoms laiko turėjo mažai, nes tekdavo atlikti daug įvairių ruošos darbų. Tačiau labai gerai prisimena vaikystėje perskaitytą pasaką apie Elenytę. Onutė iki šiol skaito knygas. Ypač jai patinka pasakos.

A. Juška skaityti išmoko eidamas į mokyklą. Skaitymui ir jis taip pat turėjo labai mažai laiko, nes nuo ryto iki vakaro dirbdavo ūkio darbus. Pirmosios perskaitytos knygos jis jau nebeprisimena, tik pamena, kad tais laikais būta įdomių knygelių vaikams. Išskirti vieną, kuri buvo „labiau įdomi už labai“, jam sunku.

K. Grigas prisiminė, kad jam įdomios buvo nuotykinio žanro knygos, patiko detektyvai. „Kartais pagalvoju: įdomu, kaip tos knygos turėjo atrodyti tokiam mažam vaikui? Juk visai kitoks suvokimas. Deja, visų tų pajautų nebeprisimenu – kur čia prisiminsi, – bet skaičiau ir buvo įdomu“, – mintimis dalinosi senolis.

Jaunieji skaitytojai taip pat prisiminė savo perskaitytas knygas, jas aptarė, diskutavo, skaitė ištraukas. Išsiskirdami popietės dalyviai vieni kitiems palinkėjo ir ateityje gero bei įdomaus skaitymo.

Regina Karpienė, Užvenčio biblioteka