Kalėdos tęsiasi...

Sausio 16 d. Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos vaikų erdvę užpildė didžiulis būrys svečių. Tai Kelmės specialiosios mokyklos mokiniai bei jų mokytojai, jaunieji bibliotekos lankytojai, taip pat savivaldybės, policijos, švietimo atstovai, Paprūdžių grupinio gyvenimo namų gyventojai, „Kražantės“ progimnazijos ketvirtokai. Tą dieną pristatyta nauja Kelmės specialiosios mokyklos kompiuterinio grafinio dizaino, vektorinės grafikos (piešimo) ir fotografijos (informacinių technologijų) būrelio mokinių darbų paroda „Mano Kalėdos“. Jau prieš porą savaičių nuvilnijo kalėdinis šurmulys, bet šiltos emocijos, jaukūs prisiminimai pasiliko vaikų kurtuose darbuose. 

Vaikus subūrė ir juos moko neformalaus vaikų švietimo vektorinio piešimo ir fotografijos pagrindų laisvasis mokytojas, Kelmės specialiosios mokyklos informacinių technologijų ir matematikos mokytojas, vyresnysis specialusis pedagogas ir logopedas Valdas Kančauskas. Tai jau trečioji jaunųjų meno mylėtojų paroda. 2017 m. bibliotekos vaikų erdvėje jau buvo pristatytos net dvi parodos: „Žiemos mozaika“ bei „Spalvų žaidimai“, sulaukusios nemažo lankytojų susidomėjimo. Susirinkusius sveikino Kelmės rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis, kuris dėkojo mokytojui V. Kančauskui už sugebėjimą sudominti vaikus bei sudarant sąlygas atsiskleisti jų sugebėjimams. Taip pat pasidžiaugė, kad buvo rastas puikus būdas vaikams su negalia padėti įgyvendinti jų svajones, jas perkeliant į darbus ant drobės ir eksponuoti ne tik Kelmėje, bet ir Vilniuje. Vaikų darbai dabar eksponuojami Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje, po to keliaus į kitų įstaigų erdves Vilniuje. Meras dėkojo Kelmės specialiosios mokyklos direktorei Daliai Viliūnienei, kuri sudaro sąlygas vaikams tobulėti. Kūrybiniais vaikų gebėjimais džiaugėsi Kelmės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Stonienė, policijos atstovė Vilma Ancikevičienė, bibliotekos direktorė Rita Grišienė ir kt.

Būtent kelmiškis mokytojas, fotografas, filmų kūrėjas Valdas Kančauskas vilniečius pakvietė į vektorinių tapybos darbų parodą „Aš esu“. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje eksponuojami 28 didelio formato darbai, atspausti ant muziejinės kokybės drobės. Mokiniai vektorinius piešinius kūrė penkerius metus. Vaikai, turintys specialiuosius ugdymosi poreikius, būrelio užsiėmimuose lavina gebėjimą mąstyti vizualiai, pajausti spalvas ir formą, įvardinti savo jausmus ir emocijas bei atvaizduoti tai redaguotu fotografiniu vaizdu ar piešiniu. Jie susipažįsta su įvairiomis vektorinio piešimo išraiškos priemonėmis, tampa atidesni juos supančiam pasauliui. Kiekvienas parodos eksponatas kupinas šilumos, tikrumo ir meilės. Piešiniai, kurti ranka, – iš 100 tūkstančių tarpusavyje suderintų spalvų taškų. Tapymo įrankiai ir technika – identiška tapybos procesui, tik atlikta naudojant kompiuterį, programinę įrangą ir pelę. Darbus kūrė 5–10 klasių mokiniai, nuo 12-os iki 20-ies metų. Vieną piešinį sukurti užtrunka apie 26 valandas. Būrelio narių vektorinės tapybos darbų, atspausdintų ant drobės parodos dar numatomos Vilniaus miesto savivaldybėje, Medininkų pilyje, Martyno Mažvydo nacionalinėje bibliotekoje. Organizuojamos parodos skiriamos Lietuvos valstybės atkūrimo Šimtmečiui. Birželio mėnesį paroda turėtų sugrįžti į savo gimtąjį miestelį.

Mokiniai atradę vektorinį piešimą spėjo nuveikti daugybę darbų ir pelnyti laureatų vardus tarptautiniuose ir respublikiniuose konkursuose. Parodoje „Mano Kalėdos“ eksponuojami trečios klasės mokinio Gabrieliaus Antanovo, respublikinio informatikos piešinių konkurso ,,Kompiuterinė Kalėdų pasaka – 2017“ prizininkas (surinkusio daugiau negu pusę vertinimo balų) bei ketvirtos klasės mokinio Aido Kaladžinsko, respublikinio vektorinių piešinių konkurso 1-4 kl. kategorijoje „Žiemos fantazija-2017“ pirmos vietos laimėtojas, darbai. Pasak vaikų mokytojo Valdo Kančausko, tai nepaprasto kruopštumo, ištvermės ir kantrybės reikalaujantys darbai, mokiniai išmoksta išreikšti savo kūrybiškumą ir individualumą, lavina vaizduotę ir pastabumą. Mokytojas nuoširdžius padėkos žodžius už paramą bei pagalbą ruošiantis parodai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje tarė merui V. Andruliui bei visiems prisidėjusiems.

Paroda veiks iki vasario 14 d. Maloniai kviečiame apsilankyti.

Danguolė Garnienė, Žemaitės viešoji biblioteka
Nuotraukos Rolando Kančausko