Arvydo Anušausko knygoje – Lietuvos žvalgo gyvenimo istorija

Balandžio 6 d. Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešojoje bibliotekoje pristatyta šių metų pradžioje dienos šviesą išvydusi istorinė monografija apie tarpukario Lietuvos žvalgybininką Albiną Čiuoderį. Knygą pristatė jos sudarytojas – istorikas, politikas, dokumentinių filmų scenaristas, knygų apie XX a. Lietuvos istoriją, slaptąsias tarnybas ir sovietinį terorą autorius dr. Arvydas Anušauskas.

2018 metais Lietuvos žvalgyba mini įkūrimo šimtmetį. Pirmieji jos darbuotojai, kūrę ir stiprinę žvalgybos ir saugumo institucijas, vėliau atsidūrė labai sudėtingose gyvenimo aplinkybėse. Ši knyga ir skirta vienam iš pirmųjų žvalgybos darbuotojų, kurio memuarai ir užrašai netikėtai buvo atrasti Kolumbijoje. 

Albinas Čiuoderis (1898–1965) – Lietuvos kariuomenės kūrėjas-savanoris, beveik du dešimtmečius tarnavęs Lietuvos žvalgyboje ir saugume, rūpinęsis Prezidento Antano Smetonos apsauga, pirmąją okupacijos dieną kartu su kitu kariuomenės kūrėju-savanoriu pervedęs A. Smetoną per sieną. Knygoje pateikiami A. Čiuoderio prisiminimai iš jo du dešimtmečius trukusios tarnybos Lietuvos žvalgyboje, tolesni gyvenimo įvykiai, kelionė į Kolumbiją 1948 m. ir gyvenimas šioje tolimoje šalyje. Knygoje skelbiamos unikalios, niekur nepublikuotos nuotraukos iš saugumo darbuotojų gyvenimo, lietuvių karo pabėgėliai Vokietijoje ir Kolumbijoje.

A. Anušausko sudaryta knyga atskleidžia, kokia įvairiapusiška buvo Lietuvos žvalgybos istorija, pasižymėjusi tik mažai kam žinomomis detalėmis, jos veiklą įtakojusiomis politinėmis aplinkybėmis. Žvalgyboje dirbusiems žmonėms teko gyventi sudėtingu istoriniu laikotarpiu – dalyvauti valstybės gimimo, jos kūrimo procese, patirti nepriklausomybės praradimą, okupacijas, gyvenimą svetimose šalyse.

Virginija Navikienė, Žemaitės viešoji biblioteka
Nuotraukos Rolando Kančausko