Naujienos

Projektas „Kinas be spragėsių“ – arčiau autorinio kino

2021 10 01

Rugsėjo 17–29 d. Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka kvietė autorinio kino gerbėjus į praėjusiais metais dėl pandemijos nutrūkusio projekto „Kinas be spragėsių“ renginius, kuriais siekiama įtvirtinti nekomercinio kino žiūrėjimo tradiciją.
 
2020 m. rudenį spėta surengti tik 5 kino filmų peržiūras – įvairiuose kino festivaliuose puikiai įvertintą jauno režisieriaus Karolio Kaupinio filmą „Nova Lituania“, Brazilijos kūrėjų filmą „Nematomas gyvenimas“, italų iliustratoriaus ir grafinių novelių autoriaus Lorenzo Mattotti sukurtą animacinį filmą mažiesiems kino žiūrovams „Garsioji meškinų invazija į Siciliją“. Filmų peržiūros surengtos ir pas projekto partnerius – VO „Berželio bendruomenė“ nariai Pašilėnų universaliame daugiafunkciame centre žiūrėjo Vokietijos kūrėjų filmą „Krautuvų valsas“, o Žalpių kaimo bendruomenės namuose įvyko argentiniečių filmo „Geri ketinimai“ peržiūra.
 
Šiųmetis „Kinas be spragėsių“ prasidėjo Lenkijos kūrėjų drama „Kristaus kūnas“, pelniusią „Oskaro“ nominaciją geriausiam užsienio filmui. Po jo įvyko Kanų kino festivalyje „Auksine palmės šakele“ bei keturiais „Oskarais“ įvertinto Pietų Korėjos filmo „Parazitas“, tarp komedijos ir tragedijos balansuojančios Australijos kino kūrėjų dramos „Pieniniai dantys“ peržiūros.
 
Besidomintieji autoriniu kinu galėjo ne tik žiūrėti filmus, bet ir dalyvauti susitikimuose-seminaruose su kino srityje dirbančiais profesionalais. Kino kritikė, kino festivalių programų sudarytoja ir koordinatorė Monika Gimbutaitė susitikime „Kaip „skaityti“ kiną“ pasidalino patarimais, kaip stebėti kino filmus, kokius simbolius slepia tam tikros kino juostos, kaip tapti pastabiu ir dėmesingu kino žiūrovu. Susitikime „Kino kūrybos detektyvas“ aktorius ir kino režisierius Mykolas Vildžiūnas supažindino su kūrybine kino virtuve: nuo kino istorijos ir esminių kino elementų, šiuolaikinio kino tendencijų, iki filmavimo aikštelės užkulisių ir aktorinių subtilybių. Menininkas atsakė į susirinkusiųjų klausimus apie savo kelią į aktorystę ir režisūrą, aktorių atrankų ypatumus, kino režisierius, kurie jam pačiam yra autoritetai, ir daugelį kitų.
 
Projekto „Kinas be spragėsių“ pagrindinis rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba, rėmėjas – Kelmės rajono savivaldybė.
 
Virginija Navikienė,
Žemaitės viešoji biblioteka
 
Rolando Kančausko ir Živilės Gerčienės nuotraukos