Trijų kūnų problema

Trijų kūnų problema

2020 11 13

Hugo premija apdovanotas ir dar daugeliui svarbių mokslinės fantastikos apdovanojimų nominuotas kinų autoriaus Liu Cixin romanas „Trijų kūnų problema“ pasakoja apie susidūrimą su nežemiška civilizacija. Ar įmanoma išvengti ateivių išsiveržimo ir kolonizacijos?

Kinijoje vykstant Kultūrinei revoliucijai valstybės slaptas karinis dalinys užsiima nežemiškos gyvybės paieškomis ir siunčia signalus į kosmosą. Juos pagavę tolimos, mirštančios planetos gyventojai nusprendžia pulti Žemę ir ją kolonizuoti. Žemėje ši žinia sutinkama skirtingai. Vienos grupuotės rengiasi karui su galimais užkariautojais. Kiti tikisi, kad ateivių pasirodymas padės pakeisti pasaulį ir išspręsti daugybę jį kamuojančių problemų.

„Trijų kūnų problema“ – pirmoji trilogijos „Žemės praeities atminimui“ knyga. Tai neregėto užmojo ir įžvalgumo mokslinės fantastikos kūrinys, kurį teigiamai įvertino buvęs JAV prezidentas Barakas Obama. Romanas paliko įspūdį ir žymiam fantastikos kūrėjui George’ui R. R. Martinui.

Šioje knygoje nėra vaizdingų, daugiasluoksnių ateivių bei nežemiškų pasaulių aprašymų. Ji labiau panaši į XX a. vidurio amerikiečių kurtą mokslinės fantastikos idėjų romaną. Liu Cixin įdomūs ne patys moksliniai eksperimentai, bet politinė ir socialinė jų reikšmė, bei tai, kaip jie lemia civilizacijos ateitį.

Ši Liu Cixin knyga išversta į daugiau nei 20 pasaulio kalbų, o pasaulyje parduota daugiau nei 8 mln. jos kopijų. Liu Cixin tapo pirmuoju iš Azijos kilusiu autoriumi, gavusiu Hugo premiją. Rašytojas net devynis kartus laimėjo Kinijos mokslinės fantastikos „Galaxy“ premiją. „Trijų kūnų problema“ nominuota „Nebulos“, „Locus“, „Prometėjo“ apdovanojimams, o Markas Zuckerbergas pasirinko ją „Facebook“ programai „Knygų metai“.

„Trijų kūnų problema“ siūlo drąsų, žinojimo ribas praplečiantį žvilgsnį į šiuolaikinį mokslą. Tai į puikaus pasakojimo rūbą įvilkta istorija apie ryšį tarp mokslo ir politikos šiuolaikinėje Kinijoje. Tinkamai papasakotos tokios istorijos sužadina jausmą, kurį mokslinės fantastikos gerbėjai vadina „susimąstymu“.“
World Literature Today

„Knygos įtampą kuria moralinės dilemos, kurios peržengia tautybės ar net abstraktaus fizikos mokslo ribas. Kada mokslas tampa dogma? Ir kada dogma virsta religija?“
NPR.org

Iš anglų kalbos vertė Saulius Tomas Kondrotas