Slapti Erškėtrožių kalvos žirgai

Slapti Erškėtrožių kalvos žirgai

2022 06 20

Aš turiu paslaptį.
Tik nieko nesakysiu Beniui ir kitiems berniūkščiams.
Bet tau aš pasakysiu.
Štai kokia mano paslaptis: Erškėtrožių kalvos ligoninėje veidrodžiuose gyvena sparnuoti žirgai.

Galėtum pagalvoti, kad Erškėtrožių kalvos ligoninė – tokia pati kaip ir kitos gydymo įstaigos. Čia nuo sunkios ligos sveiksta vaikai, o juos prižiūri rūpestingos vienuolės. Tačiau Erškėtrožių kalvos ligoninės pastatas kadaise buvo tikrų tikriausi princesės rūmai, kurių veidrodžiuose gyvena stebuklingi sparnuoti žirgai.

Atrodo, kad didinguosius gyvūnus mato tik Emalina. Tad ji vienintelė gali padėti Kibirkštėlei – gražuolei kumelei sužeistu sparnu, per klaidą patekusiai į mūsų pasaulį ir negalinčiai grįžti namo pas kitus žirgus veidrodžiuose.

Emalina gauna laišką nuo paties Žirgų valdovo, kuris prašo jos pagalbos. Kad išgelbėtų Kibirkštėlę nuo ją medžiojančio pikto juodo ristūno, mergaitė turės sukurti stebuklingą spalvų skydą. Tačiau ne taip lengva rasti ryškiaspalvių daiktų pilkame ir niūriame pasaulyje, kur siaučia Antrasis pasaulinis karas ir negailestingos ligos.

Tai įkvepianti ir giliai širdį paliečianti istorija, kurioje pinasi skaudi realybė, vaikiškos fantazijos ir tikrų tikriausi stebuklai – jei tik gali jais patikėti.

Kuo ši knyga naudinga:

• Turtėja vaizduotė, žodynas ir iškalba
• Lavėja empatija, savivoka, jausmų pažinimas
• Skatinamas savarankiškumas, ryžtingumas, pasitikėjimas savimi, drąsa, gebėjimas rasti ir priimti sprendimus
• Skaitant meniškai vertingas knygas lavėja literatūrinis skonis, skatinamas mąstymas, ugdomas vidinis žmogaus pasaulis

Antrojo pasaulinio karo metais Erškėtrožių kalvos ligoninėje vaikai kovoja su kitu piktu priešu – džiova. Klastinga plaučių liga nepalaužia noro žaisti, kurti ir svajoti. Pagrindinė knygos veikėja Emalina ligoninės veidrodžiuose mato stebuklingus sparnuotus žirgus. Vienas jų – sužeistu sparnu, todėl negali parskristi namo. Emalina pasiryžta būtinai išgelbėti gražųjį gyvūną. Ar puikieji veidrodžių žirgai tikri, ar tik skaudžias traumas išgyvenusios mergaitės vaizduotės vaisius?

Amerikiečių rašytoja Megan Shepherd labai mėgsta pasakojimus, užsienio kalbas ir keliones. Dvejus metus dirbo mažame Senegalo kaimelyje, kur sakytines liaudies pasakas vertė paveikslėlių knygomis, kad jas galėtų skaityti pradinės mokyklos vaikai. Ši patirtis įkvėpė M. Shepherd imti rašyti savo pačios kurtas istorijas.

„Slapti Erškėtrožių kalvos žirgai“ 2018-aisiais buvo nominuota Karnegio medaliui ir susilaukė didelio kritikų bei skaitytojų dėmesio. Ją itin įspūdingais piešiniais papuošė australų dailininkas Levis Pinfoldas, Lietuvos skaitytojams jau pažįstamas iš paveikslėlių knygos „Juodas šuo“.