Saulelė tekėjo: tautosakos rinkinys

Saulelė tekėjo: tautosakos rinkinys

2020 06 29

Rinkinyje "Saulelė tekėjo" remiantis L. Saukos „Lietuvių tautosaka“ (Vilnius, 1998) yra trumpai apibūdinti visi tautosakos žanrai ir pateikiami apibrėžimai bei pavyzdžiai iš „Dabartinio lietuvių kalbos žodyno“ (Vilnius, 1993).

Tokį rinkinį naudinga turėti kiekvienam pradinių klasių mokytojui, darželio auklėtojai, etnografinio būrelio vadovui, kad nereikėtų tautosakos žanrų apibrėžimų ar pavyzdžių ieškoti atskirose knygose, kai jų prireikia ruošiantis lietuvių kalbos, pasaulio pažinimo ar kitoms pamokoms bei renginiams, konkursams ir pan.

Rinkinį "Saulelė tekėjo" sudaro keturi skyriai, t. y. dainuojamoji, pasakojamoji, smulkioji ir mišrioji tautosaka. Dainuojamoji tautosaka suskirstyta į dainas, raudas. Pasakojamosios tautosakos skyrių sudaro pasakos, sakmės, legendos, padavimai, anekdotai. Platus smulkiosios tautosakos skyrius: jame yra mįslių, minklių, patarlių, priežodžių, skaičiuočių, garsų pamėgdžiojimų, tikėjimų, spėjimų, būrimų, žaidimų, erzinimų, greitakalbių. Mišriajai tautosakai priklauso pasakos su dainuojamaisiais intarpais – tai ketvirtasis rinkinio skyrius.

Kai kurie dainuojamosios tautosakos kūriniai spausdinami su melodijomis. Nurodoma, kas užrašė tekstą ir melodiją, kuriais metais buvo užrašyta daina. Žodžiai aiškinami remiantis K. Aleksyno žodynėliu, esančiu rinkinyje „Lietuvių tautosaka“ (I–II tomai).