Rytdienos šešėliuose. Mūsų laikų dvasinės negalios diagnozė

Rytdienos šešėliuose. Mūsų laikų dvasinės negalios diagnozė

2021 09 15

Nyderlandų autorius Johan Huizinga filosofinėje knygoje „Rytdienos šešėliuose. Mūsų laikų dvasinės negalios diagnozė“ nagrinėja Europos kultūros nuosmukį ir vertybių krizę praeito amžiaus pradžioje.

Antrasis pasaulinis karas atrodė dar toli, bet Pirmojo pėdsakai vis dar tęsėsi. Europos žemyne dominavo modernizmas ir jo padiktuoti ideologiniai judėjimai – nacionalsocializmas, fašizmas ir komunizmas. Johan Huizinga matė, kad mokslo progresas šuoliuoja milžiniškais žingsniais, tačiau be jokios etikos ir neigdamas svarbiausias asmenines vertybes.

Autorius knygoje „Rytdienos šešėliuose. Mūsų laikų dvasinės negalios diagnozė“ apkalba susidūrimą su savo laikų nerimu, meno ir kultūros nykimu ir vis augančia dvasine apatija. Mažėjanti kritinio sprendimo galia ir iškreipta mokslo paskirtis sufleruoja rimtus kultūros pažeidimus

Pranašiškas ir galingas kūrinys yra itin vertingas ir istoriškai reikšmingas kultūros nykimo liudijimas. Nagrinėdamas „šiuolaikinį marą“, Johan Huizinga pateikia įtikinamą dvasinės negalios diagnozę ir priemones jai gydyti, į kurias net ir šiandien vis dar būtina atkreipti dėmesį.

Knyga pirmą kartą pasirodė 1936-tais metais. Tai buvo ypač neramus metas, kuomet pasaulį purtė nesutarimai. Autoriaus tekste jaučiamos abejonės dėl socialinės santvarkos, ateitis baimė, civilizacijos nuosmukio ir susinaikinimo nuojauta. „Rytdienos šešėliuose. Mūsų laikų dvasinės negalios diagnozė“ Vakarų civilizaciją piešia niūriomis spalvomis, visgi Johan Huizinga neatsisakė vilties.

Johan Huizinga (1872–1945) – olandų istorikas, antropologas, kultūros teoretikas, vienas iš šiuolaikinės kultūros istorijos pradininkų, filosofas, rašytojas. Svarbiausi jo darbai yra „Rytdienos šešėliuose“, „Viduramžių ruduo“, „Homo ludens“ ir „Erazmas“. Visi jie išversti į lietuvių kalbą. Autorius studijavo indoeuropiečių kalbas, lyginamąją lingvistiką, dėstė Groningeno ir Leideno universitetuose. Johan Huizinga visada pasisakydavo apie politines ir socialines aktualijas. Antrojo pasaulinio karo metu jis kritikavo nacių režimą, dėl to buvo suimtas ir kalinamas. Vėliau valdžia jam uždraudė dėstyti Leideno universitete.

Iš nyderlandų kalbos vertė Antanas Gailius