Knygos

Renios dienoraštis

2020 09 28

„Renios dienoraštis“ yra autentiškas pasakojimas apie žydų merginos gyvenimą Holokausto metu. Renia nuo nacių rankos žuvo vos sulaukusi pilnametystės, o jos dienoraštis ilgai gulėjo šeimos seife Niujorko banke. Paskatinta dukros, Renios sesuo Elizabeth Belliak pasiryžo išversti dienoraštį į anglų kalbą ir paskelbti jį visam pasauliui. Įtaigus ir skausmingas nacių nusikaltimų liudijimas iš karto tapo „The New York Times“ ir „USA Today“ bestseleriu.

Renia kartu su šeima gyveno Peremyslyje. Tai nedidelis Lenkijos miestelis šalies pietvakariuose. 1941-ais metais jį užėmė naciai. Savo dienoraštį mergina pradėjo 1939-tų metų pradžioje. Penkiolikmetė rašė, kad ji tenori draugo, su kuriuo galėtų aptarti kasdienius rūpesčius ir džiaugsmus, kuriuo galėtų pasitikėti ir žinotų, kad paslaptys išliks saugios. Kadangi joks žmogus negali būti toks draugas, Renia nusprendė mintis patikėti dienoraščiui. Taip prasideda vilčių kupinas jaunos paauglės pasakojimas. Renia dienoraščio puslapiuose pasakoja apie savo kasdienį gyvenimą, pirmąją meilę, mokyklos draugus ir svajones. Tekstų tonas pasikeičia 1939-tų metų rudenį, naciams įsiveržus į Lenkiją bei prasidėjus Antrajam pasauliniam karui. Renia ir jos sesuo tuo metu buvo atskirtos nuo mamos.

Mergina aprašo savo pabėgimą iš bombardavimo reidų gimtajame mieste, nuolatinį žydų šeimų dingimą, geto įkūrimą. Renia svajojo tapti poete, todėl jos dienoraštyje gausu eilių. Jaunai moteriai patekus į getą, jos mylimasis Zygmundas Schwarzeris sugebėjo ją iš ten slapta išgabenti, deja, merginos likimas palankiai nesusiklostė.

1942-tais metais ją besislapstančią aptiko naciai ir nušovė. Prieš mirdama Renia spėjo perduoti dienoraštį Zygmundui, o jis prieš išvežamas į Aušvico stovyklą, taip pat jį kažkam perdavė. Galiausiai, jau po karo, dienoraštis atsidūrė Renios mamos ir sesers Elizabeth rankose. Joms buvo per skaudu skaityti istoriją ir iki pat 2012-tų metų užrašai gulėjo šeimos seife. Galiausia šį svarbu Holokausto liudijimą šeima išvertė į anglų kalbą ir paskelbė visam pasauliui. Lenkų žydaitės dienoraštis savo svarba stoja į vieną gretą su Anos Frank istorija.

Pagal knygą „Renios dienoraštis“ režisierius Tomasz Magierski pastatė dokumentinį filmą „Broken Dreams“, o Lenkijoje buvo sukurtas istorijos įkvėptas spektaklis.

Iš lenkų kalbos vertė Ugnė Ražinskaitė