Knygos

Randai

2020 10 06

Islandų rašytojos Auður Ava Ólafsdóttir (Oidur Ava Oulafsdoutir) romano „Randai“ herojui Jounui gyvenimas, bent jam pačiam taip atrodo, – baigtas. 48-erių metų vyras kenčia ir nebemato priežasčių gyventi. Jį neseniai paliko žmona, bet jų bendras gyvenimas baigėsi gerokai anksčiau: „Aš neprisiliečiau prie nuogo moters kūno jau aštuonis metus ir penkis mėnesius“, savo netektis skaičiuoja nelaimėlis.

Susumavus, štai toks rezultatas – „Beveik 49-ių. Vyras. Išsiskyręs. Heteroseksualas. Išsekęs. Be seksualinio gyvenimo. Darbininkas“. Viskas skamba niūriai, ir vieno naujausių rašytojos Auður Ava Ólafsdóttir romanų herojus savo vidurio amžiaus kaltę išperka nusipirkdamas bilietą į vieną pusę, į kitą šalį, į „Tylos“ viešbutį.

Viešbutis yra neįvardintoje šalyje, atsigaunančioje po pilietinio karo. Jounas planuoja nusižudyti būtent čia, anoniminėje, neramioje vietoje toli nuo namų, kad niekas, ir ypač jo dvidešimtmetė duktė Gudruna, nerastų jo kūno. Bet planai keičiasi. Vietoj savižudybės Jounas susidraugauja su karo baisumus išgyvenusia viešbučio savininke, vieniša sūnų auginančia moterimi. Ji paprašo Jouno pagalbos remontuojant pastatą ir jis sutinka – įrankius jis atsivežė su savimi iš Islandijos. Ji islandui paaiškina, kad šalyje dingo ištisa vyrų karta. Jounas palaipsniui įsitraukia, viešbutis pradeda keistis – dušai veikia, rūbinės dirba, ir galiausiai jie recepcijoje pastato stovą su atvirukais turistams, o Jounas jį prisuka.

Auður Ava Ólafsdóttir galima pavadinti vidurinio amžiaus bėdų metraštininke. Jos ankstesnis romanas pasakojo apie vyro pamestą 35-ių metų moterį, kuri leidosi į neįtikėtiną žiemos kelionę Islandijos keliais ir tai, kaip ir „Randai“, nepaprastai jaudinantis, bet be jokio emocinio šleikštulio, romanas.

Auður Ava Ólafsdóttir romanas „Randai“ yra, iš vienos pusės, labai islandiškas, bet, tuo pačiu, visiškai universalus tekstas ir vienas įsimintiniausių šiuolaikinių islandų romanų.

„Randai“ apdovanoti 2017 m. Islandijos literatūros premija ir 2018 m. Šiaurės tarybos literatūros premija, romanas įtrauktas į 2018 m. „Premia Strega Europeo“ trumpąjį sąrašą.

„Ólafsdóttir skiriamasis bruožas – tai nedidelės kelionės, į kurias leidžiamės, kad išgelbėtume save ir tuos, kurie mums rūpi. Ji puikiausia širdies žemėlapio kūrėja“
Sjónas

Auður Ava Ólafsdóttir (Oidur Ava Oulafsdoutir) – garsi islandų prozininkė, poetė, Islandijos universiteto meno istorijos profesorė, baigusi studijas Sorbonos universitete Prancūzijoje. Rašytojos romanai išversti į beveik 30 kalbų.

Iš islandų kalbos vertė RasaRuseckienė