Pepė ilgakojinė

Pepė ilgakojinė

2022 08 18

Jos išskirtiniai bruožai yra į styrančias kasytes supinti raudoni plaukai, strazdanotas veidas, skirtingų spalvų kojinės ir gerokai per dideli batai. Ji yra drąsi, turtinga ir išradinga. Ji – Pepė – populiari veikėja, kurią sukūrė garsi rašytoja Astrid Lindgren. Šios nepaprastos mergaitės nuotykius rasite vaikams skirtoje knygoje „Pepė Ilgakojinė“.

Rašytojos Astrid Lindgren pristatyti nebereikia. Daugelis jos knygų gimė spontaniškai. Taip nutiko ir su „Pepe Ilgakojine“. Serganti rašytojos dukra vis zirzė kaulydama papasakoti įdomią istoriją ir būtent jai į galvą ir šovė Pepės vardas. Kūrybiška Astrid kaip mat sukūrė pasakojimą, tačiau jį užrašė tik po kelių metų, kai pati dėl traumos buvo prikaustyta prie lovos.

Pepė – išskirtinė mergaitė ir ji įkūnijo visų vaikų svajonę, nes darė ką nori ir kada nori. Be to, ji buvo dar ir stipriausia žemėje mergaitė, pati viena, tik su arkliu ir beždžionėle, gyvenanti namelyje, savo draugų Tomio ir Anikos kaimynystėje.

Iš karto po Antrojo Pasaulinio karo pasirodžiusi „Pepė Ilgakojinė“ buvo sutikta prieštaringai, netgi priešiškai ir sulaukė daug prastų atsiliepimų. Priežastis? Tėvai bijojo neigiamos šio pasakojimo įtakos savo vaikams. Be to, istorijoje gana ryškūs kultūriniai ir socialiniai niuansai, kurie aktualūs iki pat šių dienų ir suteikia progą su vaikais padiskutuoti apie įvairias problemas. Nepaisant kritikų reakcijos, jaunieji skaitytojai raudonplaukę mergaitę besąlygiškai pamilo.

Pepė Ilgakojinė yra vienas mėgstamiausių vaidmenų įvairiuose mokykliniuose spektakliuose. Istorija išversta į beveik aštuoniasdešimt kalbų. Astrid Lindgren knygos siužetas suviliojo ir ne vieną teatro, filmų ir serialų režisierių.

Astrid Lindgren (1997-2002) – garsi švedų autorė. Šiandien jos vardo premija apdovanojami naujosios kartos jaunimo rašytojai. Astrid Lindgren kūryba taip pat buvo įvertinta prestižiniu Hanso Kristiano Anderseno medaliu. Per savo gyvenimą autorė sukūrė kelias dešimtis knygų, kurios skaitytojams prieinamos beveik šimtu pasaulio kalbų.

Iš švedų kalbos vertė Eugenija Stravinskienė.