Knygos

Nortangerio abatija

2021 10 28

Jane Austen – viena garsiausių anglų rašytojų, kurios žinomiausiu kūriniu laikomas romanas „Puikybė ir Prietarai“. Tačiau knyga „Nortangerio abatija“, pasirodžiusi tik po autorės mirties, taip pat privers ne kartą nusišypsoti, juk tai pati tikriausia aštuoniolikto amžiaus pabaigoje populiarių gotikinių romanų satyra.

Jane Austen kūryba pasižymi tuo, kad ji nevengia pasišaipyti iš visuomenės, kurią aprašo. Tačiau šį kartą kliūva ne tik veikėjams, elgesio ir moralės temoms, bet ir visam literatūriniam žanrui. „Nortangerio abatija“ – puiki gotikinio meilės romano parodija, primenanti, kad grožinės literatūros knygos ir tikras gyvenimas – du skirtingi dalykai.

Pagrindinė veikėja – septyniolikmetė Ketrina Morland. Ji naivi, žavi ir dievina gotikinius romanus. Atostogaudama mergina užmezga pažintį su jaunuoju Henriu Tilniu, kuris moka prajuokinti ir greitai sužavi Ketriną. Henrio tėvas, greitai supratęs, kad Ketrina yra puiki partija jo sūnui, kviečia merginą pasisvečiuoti Nortangerio abatijoje.

Atsidūrusi tamsioje abatijoje, kurioje gausu įvairių užkaborių, Ketrina jaučiasi tarsi mylimų romanų herojė. Čia jos laukia paslaptinga aplinka, keisti giminaičiai ir šiurpios šeimos paslaptys. Kiekviename žingsnyje Ketrina įžvelgia blogį ir sąmokslus. Lakios fantazijos mergina įsivaizduoja, kad jos mylimojo tėvas nužudė savo žmoną arba ją kalina abatijoje. Žinoma, šią mįslę reikia įminti, tačiau tyrinėti Ketrinai neleis įvairūs spalvingi personažai.

„Nortangerio abatija“ – ištikimiems Jane Austen gerbėjams, kurie nebijo juoktis. Ši knyga laikoma pirmuoju autorės romanu, kuris buvo parašytas 1803-iais metais, tačiau išleistas tik 1817-ais.

Jane Austen (1775-1817) – XIX a. anglų rašytoja, kurios kūriniai išgarsėjo tik po autorės mirties. Jane Austen darbai pasižymi ryškiais veikėjų portretais, taikliais ir pašiepiančiais pastebėjimais apie visuomenę ir moterų padėtį bei ribotas galimybes. Autorės veikėjos, dažniausiai, nepaiso visuomenės normų, tokia buvo ir pati Jane Austen. Daugelis rašytojos kūrinių ekranizuoti. „Nortangerio abatija“ taip pat sulaukė kelių televizijos adaptacijų.