Knygos

Meškiukas, vardu Pedingtonas

2021 10 22

Meškiukas Pedingtonas – britų pasididžiavimas, populiarumu nusileidžiantis konkurentui Mikei Pūkuotukui. Jis nuolat patenka į komiškus nuotykius, kuriuos savo knygoje „Meškiukas, vardu Pedingtonas“ aprašė autorius Michael Bond.

Įdomi šio veikėjo gimimo istorija. Rašytojas Michael Bond paskutinę minutę ieškojo kalėdinės dovanos. Netikėtai vienoje parduotuvėje pamatė vienišą meškiuką, kuris atrodė labai graudžiai. Autorius jį nupirko ir padovanojo žmonai. Pora žaislą pavadino netoliese esančios stoties vardu. Pedingtonas įsismelkė į rašytojo mintis ir jis pradėjo kurti istorijas tuo metu dar negalvodamas apie auditoriją ir neplanuodamas jų išleisti. Visgi 1958-tais metais pasirodė istorijų knygelė „Meškiukas, vardu Pedingttonas“, kuri vėliau sulaukė net kelių tęsinių, o personažas tapo populiariu prekiniu ženklu.

Knygos veikėjas yra meškiukas našlaitis iš Peru, kurį užaugino teta, išmokiusi kalbėti angliškai ir įskiepijusi meilę marmeladui. Pedingtonas netikėtai atsiduria Braunų šeimoje ir jį nuolat lydi netikėtumai bei chaosas. Kur tik Pedingtonas pasisuka, ten palieka marmelado žymes ir netvarką. Tačiau jis visada geranoriškas, o į netikėtas situacijas patenka iš nuobodulio.

Meškiukas Pedingtonas gyvena britų šeimoje, elgiasi kaip žmogus, tačiau nestokoja vaikiško tyrumo bei gyvenimo džiaugsmo. Michael Bond sukurtas veikėjas neriboja savęs žmonėms būdingomis taisyklėmis, turi savitą požiūrį ir sugeba išsisukti iš netikėčiausių situacijų. Knygos siužetai juokingi ir pozityvūs, juk meškiukas yra amžinas optimistas.

„Meškiukas, vardu Pedingtonas“ sulaukė kelių tęsinių, adaptacijų mažiausiems skaitytojams, paveikslėlių knygų, taip pat 1975-tais metai buvo pastatytas pusiau animacinis serialas. Iš viso parduotos kelios dešimtys milijonų knygų apie Pedingtoną. Istorijos išverstos į daugiau nei trisdešimt kalbų. Londono Pedingtono stotyje galima apžiūrėti bronzinę meškiuko skulptūrą.

Michael Bond (1926-2017) – britų vaikų rašytojas, išgarsėjęs knygelėmis apie meškiuką Pedingtoną. Autorius Antrojo Pasaulinio karo metu tarnavo Karališkose oro pajėgose ir tuo metu parašė pirmąjį savo kūrinį. Vėliau dirbo BBC, kur kūrė radio vaidinimus, o nuo 1967-tų metų atsidėjo vien knygų kūrimui.

Iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas