Knygos

Meilužis

2020 06 01

Daugiau nei trisdešimt romanų parašiusi autorė Jane Gardam pasaulinio pripažinimo sulaukė su savo trilogija, kurioje per vienos šeimos gyvenimo istoriją pažvelgė į Britanijos Imperijos griūtį. Pirmasis trilogijos romanas – „Vyras be trūkumų“, antroji knyga – „Žmona su paslaptimi“, na o galiausiai seriją pabaigia „Meilužis“.

Pirmoji serijos dalis „Vyras su trūkumais“ nupiešė išsamų sero Edvardo Federso paveikslą. Knygoje „Žmona su paslaptimi“ autorė papasakojo apie Federsų santuoką Edvardo žmonos Betės akimis. „Meilužis“ yra apie abiejų sutuoktinių bendrą pažįstamą – advokatą Terensą Veniringą. Šis elegantiškas ponas yra amžinas Edvardo Federso varžovas. Jie nuo jaunumės vienas kito nekentė ir konkuravo visur kur tik įmanoma – tiek darbe, tiek visuomenės akyse, tiek asmeniniame gyvenime. Ir abu jie mylėjo Betę.

Betės ir Edvardo pažintis prasidėjo Honkonge. Sėkmingas, puikią karjerą darantis advokatas pasipiršo jaunai merginai, o ji ilgai negalvojusi sutiko. Tačiau praėjus vos kelioms valandoms Betė sutiko savo gyvenimo meilę – žavingą sužadėtinio konkurentą Terensą Veringą. Taip užsimezgė meilės trikampis, kuris tęsėsi ne vieną dešimtmetį.

Romane „Meilužis“ rašytoja pamažu skaitytojams atskleidžia, kas gi toks iš tiesų buvo Terensas. Kas nutiko vyro praeityje, apie kurią jis atsisako kalbėti ir kodėl jie su Edvardu nesutarė dar iki įsiterpiant Betei? Ką jame įžvelgė Edvardo žmona? Galiausiai visos šios paslaptys išaiškės.

Jane Gardam neabejotinai yra gabi portretų kūrėja ir jos trilogija tą įrodo. Visos trys dalys yra kupinos britiško humoro, ironijos ir įdomių naudingų žinių, padedančių suprasti britų imperijos istoriją bei paskutines gyvavimo dienas.

Jane Mary Gardam – britų vaikų ir suaugusiųjų literatūros autorė. Ji taip pat rengia apžvalgas leidiniams „Spectator“ ir „Telegraph“ bei rašo tekstus BBC radijui. Už savo nuopelnus autorė buvo apdovanota „Heywood Hill Literary Prize“ prizu, taip pat įtraukta į trumpąjį Bukerio premijos sąrašą bei tapo daugelio kitų literatūrinių apdovanojimų laureate. Labiausiai rašytoja išgarsino jos romanų trilogija apie Britanijos imperijos saulėlydį. Pirmąją dalį „Vyras be trūkumų“ BBC 2015 m.įtraukė į šimto geriausių britų romanų sąrašą.

Iš anglų kalbos vertė Danguolė Žalytė-Steiblienė