Meilės ir šeimos psichologija. Viskas ko klausėte

Meilės ir šeimos psichologija. Viskas ko klausėte

2023 02 06

Gediminas Navaitis žinomas psichologijos specialistas, daugelio mokslo ir mokslo populiarinimo - straipsnių, 36 knygų lietuvių ir užsienio kalbomis autorius.

G. Navaičio knyga „Meilės ir šeimos psichologija. Viskas, ko klausėte" paprastai ir aiškiai atsako į sudėtingus klausimus apie vyro ir moters bendravimą, santuoką, šeimą, vaikų ugdymą.

„Reikšmingiausias modernios psichologijos atradimas, - rašo autorius, - galima pakeisti savo gyvenimą, pakeitus galvojimą apie jį."
Knyga „Meilės ir šeimos psichologija. Viskas, ko klausėte"  leis tai padaryti. Mėginkite suprasti save ir tobulėti.

ĮŽANGA

Padėka bendraautoriams ir paaiškinimas, kaip atsirado ši knyga

Šiandien psichologija domisi vis daugiau žmonių. Psichologų patarimų klausia ir turintieji sunkumų, ir norintieji padaryti karjerą, daryti įtaką žmonėms arba atskleisti savo gebėjimus. Prieš kelis dešimtmečius per metus išeidavo viena dvi knygos apie žmogaus psichologiją, o šiandien knygynuose ir bibliotekose populiariosios psichologijos knygoms skirti atskiri skyriai. Galima rinktis ir užsienio, ir lietuvių autorius.

Norintiems geriau suprasti save ir kitus tiktų prisiminti, kad mokslo žinios visada vertingos, bet mitai apie jas žalingi. Vienas tokių mitų - psichologija skirta tiems, kuriems nesiseka, kurie patiria išskirtinius sunkumus. Galbūt knyga „Meilės ir šeimos psichologija. Viskas, ko paklausėte“ prisidės prie šio mito išsklaidymo.

Ji parengta pagal keletą metų „Valstiečių laikraščio“ rubrikoje „Klausk psichologo“ skelbtus atsakymus į skaitytojų klausimus. Čia norėčiau paaiškinti, kad atsakymas į klausimą nėra psichologinė konsultacija, kuri padeda pilniau suvokti savo jausmus, susitaikyti su pačiu savimi, suvokti asmeninę vertę ir galimybes, pasirinkti konsultuojamajam tinkamą sprendimą. Klausimai bei atsakymai buvo daugeliui įdomių ir svarbių problemų psichologinis aptarimas.

Dažniausiai jie kildavo dėl sunkumų bendraujant su artimais žmonėmis ar nepavykstant užmegzti artimų ryšių; kai buvo sunku pasirinkti iš dviejų blogybių mažesnę ar kai tekdavo iš dviejų sėkmių rinktis didesnę; kai dėl žalingų įpročių, baimių, depresijos nesisekė visavertiškai gyventi arba kai daug pasiekus vis dar norėta tobulėti.

Klausimų būta tikrai įvairių. Klausta, kaip tinkamai pasirinkti gyvenimo draugą(-ę), kaip užkalbinti, sužavėti ir nenusivilti. Aišku, kad daug kam rūpėjo suvokti įsimylėjimo ir tikros meilės skirtumą bei šio jausmo išsaugojimą šeimoje.

Bendraujama ne tik su mylimaisiais, todėl daug kam rūpėjo, kaip kurti santykius su aplinkiniais, bendradarbiais, viršininkais, kaimynais ir visais kitais, į kuriuos galime pažvelgti vadovaudamiesi mintimi „Pragaras - tai kiti“ arba Antuano de Sent Egziuperi (An- toine de Saint-Exupėry) mintimi „Vienintelė prabanga yra žmonių bendravimo prabanga“.

Džiugu, kad sulaukiau ir klausimų apie savęs supratimą bei priėmimą. Antikinės Graikijos Delfų šventovėje maldininkus pasi-tikdavo užrašas „Pažink pats save“. Per daugiau nei du tūkstantmečius ne kas pasikeitė. XXI a. irgi dera dažniau prisiminti, kad nemenkinant savęs, pasinaudojus savo privalumais ir valdant trūkumus, pasiekus damą su pačiu savimi galima pakeisti savo gyvenimą.

Paminėtos temos dažniausiai svarstomos psichologų mėgėjų, kuriais yra bene kiekvienas ir kiekviena. Būtų gražu, jeigu jie dažniau remtųsi mokslo teorijomis ir tyrimuose nustatytais faktais. Knyga „Meilės ir šeimos psichologija. Viskas, ko paklausėte.“ padės tai padaryti. Joje atsakymai į klausimus, kuriuos uždavė norėję geriau suprasti ir valdyti save, tobulinti santykius su mylimais žmonėmis ir sėkmingai bendrauti su aplinkiniais. Joje atsakymai tiems, kurie pasinaudojo patarimu „Klauskite ir jums bus atsakyta“. Visi jie tapo šios knygos bendraautoriais, nes užduoti protingą klausimą ne ką lengviau nei į jį atsakyti.