Knygos

Maloningoji žemė

2021 08 18

Amerikiečių autoriaus William Kent Krueger romanas „Maloningoji žemė“ – Didžiosios depresijos fone vaizduojama epinė istorija apie draugystę, nuotykius, paslaptis, išlikimą, moralę ir atlaidumą. Atsiliepimuose teigiama, kad knyga patiks romano „Ten, kur gieda vėžiai“ gerbėjams.

1932-ieji metai. Netekę tėvų broliai Albertas ir Odis O'Banjenai siunčiami į Linkolno indėnų internatą, nes kiti našlaičių namai perpildyti. Šioje vietoje gyvena šimtai mergaičių ir berniukų, kurie buvo atskirti nuo tėvų ir išgabenti iš gimtųjų namų, siekiant paversti juos naujaisiais amerikiečiais. Indėnų vaikams draudžiama kalbėti genčių kalba ir puoselėti savas tradicijas. Kasdienybė mokykloje baisi. Čia auklėtojai nevengia naudoti psichologinio ir fizinio smurto, o daugiausiai bausmių tenka Albertui ir Odžiui – vieninteliams baltaodžiams internato vaikams.

Geriausias berniukų draugas – nebylys indėnas. Taip pat jie susibičiuliauja su našle mokytoja ir jos dukra. Po to kai vietovę nusiaubia uraganas, o mergaitės mama žūva, keturi vaikai sėda į baidares ir pabėga iš mokyklos. Veikėjai žino, kad juos vejasi teisėsauga ir internato vadovybė, nenorinti, kad tam tikros paslaptys iškiltų į viešumą.

Nepamirštama kelionė Misisipe per Didžiosios depresijos nuniokotą Ameriką veda vaikus pro didelius ir mažus miestus, supažindina su įvairiausiais personažais, kurie yra beviltiškai nuskurę arba dosnūs, žiaurūs arba malonūs. Knygos siužetas kupinas nuotykių ir netikėtumų. Ieškodami vietos, kurią galėtų pavadinti namais, baisių netekčių akivaizdoje keturi vaikai įgys jėgų išgyventi.

William Kent Krueger romanas „Maloningoji žemė“ – didingas epas apie nevilties ir skurdo laikus, draugystę ir šeimos ryšius, išbandymus ir atradimus. Kvapą gniaužianti knyga neša žinutę, kad net ir tada, kai pasaulis nusisuka, išlieka viltis.

William Kent Krueger (g. 1950 m.) – populiarus amerikiečių detektyvų žanro meistras ir romanų rašytojas, pelnęs ne vieną prestižinį literatūros apdovanojimą. Autorius anksčiau dirbo medkirčiu, statybininku, laisvai samdomu žurnalistu, kol galiausiai ėmė rašyti knygas. Rašytojas išgarsėjo savo detektyvų serija, tačiau apžvalgose giriami ir jo romanai. Į lietuvių kalbą anksčiau išversta knyga „Kasdienė malonė“ taip pat susilaukė palankaus dėmesio.

Iš anglų kalbos vertė Jolita Parvickienė