Kiškių sukilimas

Kiškių sukilimas

2022 09 12

Kazio Binkio eiliuota pasaka „Kiškių sukilimas“ – klasika, su kuria užaugo kelios kartos vaikų. Poema pirmą kartą buvo išleista 1937-tais metais, nuo tada pasirodė daugybė naujų leidimų. Pastarasis iliustruotas nepaprastai nuotaikingomis dailininkės Editos Žumbakytės iliustracijomis.

Eiliuota pasaka susideda iš didaktinių eilėraščių, turinčių savo atskirus pavadinimus, iš kurių galima nuspėti poemėlės turinį, pavyzdžiui, „Pilkis ilgaausis“, „Šaulys ir skalikai“, „Kiškio gyvenimas“, „Žvairys – karys“, „Kautynės“, „Taika“, „Baisiausias priešas“ ir kt. Galiausiai šie eilėraštukai susidėlioja į vientisą, nuoseklią istoriją apie kiškius ir jų kovą su medžiotojais.

Kazio Binkio eilės dinamiškos, ekspresyvios, jose gausu komizmo. Skaitytojai vietomis juoksis, o vietomis užgniaužę kvapą lauks kaip toliau vystysis siužetas ir kaip seksis istorijų veikėjams. Poetas patrauklia forma žeria pamokymus apie svarbias vertybes, parodo, kad drąsa bei ryžtu galima nugalėti įvairiausias negandas. Knygoje keliama gamtosaugos idėja ir autorius skaitytojams primena, kad reikia mylėti visas gyvas būtybes. „Kiškių sukilimas“ – vaikų literatūros klasika, kurios temos vis dar aktualios net ir šiandien.

Skaitydami poemą vaikai susidurs su daug įdomių žodžių ir ištiktukų, tarmiškų išsireiškimų, kurie sklandaus rimo dėka yra gerai įsimenami ir praturtina žodyną.

Eiliuota pasaka „Kiškių sukilimas“ rekomenduojama jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams.

Kazys Binkis (1893–1942) – poetas, nevengęs eksperimentuoti ir ieškoti naujų kūrybos formų. Jau vaikystėje jis pagarsėjo išradingumu. Autorius kūrė įvairaus žanro eiles, skirtas ir dideliems, ir mažiems. Į literatūros pasaulį Kazys Binkis įsisuko pradėjęs versti kitų autorių kūrybą, o pats dėmesio susilaukė 1913-tais metais, kaip leidinys „Vaivorykštė“ ėmė publikuoti jo tekstus. Debiutinę knygą poetas išleido 1920-tais metais. Tai buvo poezijos rinktinė „Eilėraščiai“. Autorius savo poezija reaguodavo į istorines aplinkybes, mokėjo įtikti įvairaus amžiaus auditorijai.