Knygos

Graudaragio užkalbėjimas

2021 04 02

– Įsakau tau galingiausios Vakarinio jūržemio valdovės teise, įsakau tau kaip Skaisčioji Aušros princesė. Imk šias knygas ir grįžk į salas, perskaityk jas ir tada parašyk apie mane.

2015 m. Suomijos „Topelius“ literatūros premiją pelnęs Siiri Enoranta romanas „Graudaragio užkalbėjimas“ nukels skaitytojus į magijos, nuotykių, aistros ir kovų pasaulį.

Aušros princesei Sadėjai - šešiolika. Nors dar jauna, rankose ji laiko beribę valdžią. Aplink save ji suburia stiklą valdančias merginas, o princesės lobyne - kalnai nuostabiausių stiklo papuošalų. Niekas nedrįsta jai prieštarauti, dvare klesti apkalbos, intrigos ir galios žaidimai. O viena klastinga maža mergaitė slapta verda žudančius nuovirus...

Kitoje vandenyno pusėje įsikūrusi Graudaragio tauta. Visi šios tautos nariai, sulaukę šešerių metų, privalo pamatyti paslaptingąjį žvėrį graudaragį. Šis susitikimas lemia, kiek liūdesio teks patirti gyvenime. Kuo ilgiau graudaragis pasilieka su vaiku - tuo daugiau liūdesio teks nešti. Pati didžiausia našta tenka Uliui. Ar pajėgs berniukas ją pakelti? Nusiminęs, jis parašo laišką prašydamas pagalbos ir išsiunčia jį į vandenyną. Deja, laiškas nukeliauja toliau, nei jis galėjo įsivaizduoti... Ar tie, kurie atplauks gavę laišką, išties nori padėti?

„Graudaragio užkalbėjimas“ sužavėjo Suomijos skaitytojus. Tai pasakojimas apie nenumaldomą valdžios troškimą, trapią lyg krištolas meilę, liūdesio naštą, meną ir kovas. Tai tamsi ir žiauri istorija, kurioje visada lieka vietos meilei ir vilčiai.

Siiri Enoranta (g. 1987) – viena žinomiausių Suomijos vaikų ir jaunimo rašytojų. Jos vaizduotė ir gebėjimas pasakoti istorijas nukelia skaitytojus į nuostabius išgalvotus pasaulius, kuriose veikia stiprios veikėjos ir nutinka nuostabūs dalykai. Ji jautriai ir nuoširdžiai rašo apie lyčių tarpusavio santykius, todėl jos knygos itin patinka jauniesiems skaitytojams. Jos kūrinių kalba stilinga, personažai mįslingi, o įvykiai dramatiški. Siiri Enoranta kūryba nominuota ne vienai prestižinei premijai – nė viena rašytojos knyga nelieka nepastebėta.

„Siiri Enorantos „Graudaragio užkalbėjimas“ – neeilinis grožinis kūrinys. Užburiantis ir daugiasluoksnis romanas nukelia skaitytoją į magiškas vietas, supažindina su nepaprastais to pasaulio gyventojais. Visą pasakojimą persmelkia galios troškimo, meilės ir žmogiškumo temos, kurias autorė puikiai perteikia. Enorantos sukurtas pasaulis, jame gyvenantys personažai ir ten nutikusi istorija - tarsi kaleidoskopas, tačiau sekdamas paskui rašytoją skaitytojas tikrai nepaklys tarp gausybės romano vingių. Suprantama ir gražia kalba parašyta daugiasluoksnė istorija, kurios harmoninga tėkmė sukuria pribloškiantį vaizdą.“ – „Topelius“ premijos komisijos argumentai.

„Enoranta užburia skaitytojus, o jos pasakojimas bus įdomus tiek jaunesniems skaitytojams, tiek suaugusiems.“
Helsingin sanomat

Iš suomių kalbos vertė Urtė Liepuoniūtė