Gilės nuotykiai Ydų šalyje

Gilės nuotykiai Ydų šalyje

2022 09 13

Rašytojo Vytauto Petkevičiaus knyga vaikams “Gilės nuotykiai Ydų šalyje” pirmą kartą saulės šviesą išvydo 1964-aisiais metais ir ištisus dešimtmečius sugebėjo išlikti tarp pirmaujančių pozicijų skaitomiausių vaikiškų knygų sąrašuose. Knygelė “Gilės nuotykiai Ydų šalyje” yra išversta į 8-ias užsienio kalbas, o kalbant apie Lietuvą, ji iki šiol mokyklose yra įtraukta į vaikams skirtą literatūros mokymo programą.

Knygelės vaikams “Gilės nuotykiai Ydų šalyje” autorius Vytautas Petkevičius mažiesiems skaitytojams suprantama kalba gvildena atsakomybės už savo poelgius temą. Tai klasikinė Vytauto Petkevičiaus alegorinė apysaka, kurioje veikėjai keliaudami per Ydų šalį patiria begalę nuotykių ir įgauna neįkainojamos išminties.

Pagrindinis apysakos herojus vardu Gilė yra jauniausias Girių valdovo Ąžuolo sūnus. Gilė vaizduojamas kaip vėjavaikiškas ir dažnai neatsakingas — lepinamas tėvo krečia išdaigas bei neretai skriaudžia už save silpnesnius. Tačiau kūrinio siužetas susiklosto taip, kad galiausiai Gilė išmoksta nuoširdžiai draugauti. Apysakos pabaigoje iš pradžių buvęs pasipūtęs ir išlepintas berniukas teturi vieną norą — daryti kilnius ir gerus darbus visiems.

Tai viena populiariausių rašytojo Vytauto Petkevičiaus knygų vaikų tarpe. Pasak paties autoriaus, lankantis vaikų darželiuose, stebint vaikus ir su jais bendraujant, parašyti knygą “Gilės nuotykiai Ydų šalyje” jam užtruko netgi 17 metų. Knygoje gausu itin šmaikščių situacijų, kurios privers nusišypsoti ir suaugusius skaitytojus.

Knygų vaikams žanras atveria puikią galimybę parodyti vaikams juos pačius tarsi stovinčius prieš veidrodį ir supažindinti su tikrove kiek iš kito kampo nei jiems įprasta. Šis trumpas aprašymas tik parodo, kad knygų skaitymas vaikams gali padėti atpažinti savo ydas, o taip pat suprasti, kad nuoširdus bendravimas ir draugystė yra stipriau už bet kokias išdaigas ar patyčias.