Dykumų gėlė

Dykumų gėlė

2023 03 14

Modelio Waris Dirie kartu su Miller Cathleen parašyta knyga „Dykumų gėlė“ – sukrečianti autobiografinė istorija apie tai, kaip prisidengus tradicijomis iki šiol luošinami milijonai mergaičių.

Waris Dirie – populiari iš Somalio kilusi manekenė. Savo žinomumą ji išnaudojo tam, kad visas pasaulis sužinotų apie mergaičių genitalijų apipjaustymo ceremonijas, net ir šiandien gyvas ne tik Afrikoje, bet ir Europos bei JAV afrikiečių bendruomenėse. Ši tradicija pasmerkia mergaites ne moralinėms, bet ir fizinėms kančioms. Skausmą jos kenčia visą gyvenimą.

Knygos „Dykumų gėlė“ siužetas padalintas per du laikotarpius. Autorė pasakoja apie savo vaikystę Somalyje. Mergaitė gimė šeimoje, kuri afrikiečių akimis buvo gana pasiturinti. Vaikystėje Dirie Waris padėjo prižiūrėti gyvulius, dirbo kitus darbus ir kartu su šeima gyveno klajoklišką gyvenimą. Savo knygoje autorė rašo, kad tuo metu ji jautėsi laiminga, galėdama laiką leisti laukinėje gamtoje, o vaikystės patirtys išmokė džiaugtis smulkmenomis.

Waris Dirie aprašė ir nepagražintą genitalijų apipjaustymo ceremoniją, kurią jai pačiai teko patirti. Jos gentyje neapipjaustytos moterys laikomos netinkamos santuokai, o lytinių organų žalojimas atliekamas tam, kad užtikrintų mergaičių nekaltybę. Po šios operacijos ne tik lytiniai santykiai, bet ir visas gyvenimas tampa pažymėtas skausmu, depresija bei ginekologinėmis problemomis. Ne vienas vaikas po apipjaustymo miršta nuo užkrėtimų, stabligės, šoko arba suserga AIDS, nes procesas atliekamas nesilaikant jokių higienos normų, be nuskausminimo, antisanitarinėse vietose, o žaizdų gijimas vėliau tinkamai neprižiūrimas.

Kita „Dykumų gėlė“ dalis pasakoja apie Waris pabėgimą. Ji, būdama trylikos ir sužinojusi, kad tėvai parinko jai šešiasdešimtmetį vyrą, pasiryžo bėgti. Įveikusi dykumą, ji galiausiai atsidūrė Londone, kur dirbo tarnaite, o vėliau buvo pastebėta fotografo ir tapo garsiu modeliu.

Knygoje gausu vaikystės atsiminimų, kraupių ir vakariečiams nesuprantamų tradicijų aprašymų, jausmų, kuriuos Waris Dirie patyrė susidūrusi su civilizacija ir galiausiai suvokusi, kad jos kenčiami skausmai nėra normalūs. Šios moters istoriją galima laikyti sėkmės pavyzdžiu, tačiau milijonai mergaičių, nepaisant tarptautinių organizacijų pastangų tai sustabdyti, vis dar yra luošinamos.

„Dykumų gėlė“ ne tik knygos, bet ir fondo vardas. Jį Waris Dirie įkūrė kovai su apipjaustymo tradicijomis. 2009-tais metais ši knyga buvo ekranizuota.

Waris Dirie (1965) – iš Somalio kilęs modelis, aktorė, autorė ir žmogaus teisių aktyvistė.