Dėdės Tomo trobelė

Dėdės Tomo trobelė

2020 10 21

1852-ais metais pirmą kartą išleistas Harriet Beecher Stowe romanas „Dėdės Tomo trobelė“ jau tapo klasika. Rašytoja knygoje aiškiai parodė savo neigiamą požiūrį į vergovę. Kūrinyje pasakojama apie juodaodžių likimą pietinėse JAV valstijose. Teigiama, kad šis romanas paskatino judėjimą dėl vergovės panaikinimo.

„Dėdės Tomo trobelė“ priskiriama ir vaikų, ir paauglių literatūrai, tačiau, tiesa ta, kad jos keliamos moralinės problemos yra aktualios bet kokio amžiaus skaitytojams.

Istorija prasideda pono Šelbio ūkyje. Ponas Šelbis yra į skolas įklimpęs ūkininkas. Savo vergus jis myli ir jais rūpinasi, tačiau bandydamas išspręsti ūkio problemas pasiryžta parduoti du žmones – vidutinio amžiaus dėdę Tomą ir keturmetį berniuką Harį. Dėl šio sprendimo Šelbis susiginčija su savo žmona, kuri Hario motinai Elizai pažadėjo, kad vaikas niekada nebus nuo jos atskirtas.

Dėdė Tomas, itin religingas vyras, susitaiko su savo likimu, juolab, kad ponas Šelbis pažadėjo jį išpirkti, kai tik pagerės finansinė ūkio padėtis. Tuo tarpu Eliza, paslapčia nugirdusi šeimininkų pokalbį, ryžtasi su sūnumi bėgti. Ji jau prarado du vaikus, tad neketina netekti ir Hario.

Toliau sekame visus likimo skirtus iššūkius, kuriuos teks nugalėti herojams. Dėdė Tomas iš pradžių patenka į gerą šeimą, kur gali puoselėti savo tikėjimą Dievu ir krikščioniškąsias vertybes. Jis visada linkęs padėti kitiems ir netrukus užsitarnauja pagarbą. Deja, jo gyvenime nedaug ramybės - tenka keisti vieną šeimininką po kito. Smurtas, nužmoginimas, skausmas – tik maža dalis to, ką iš tiesų teko patirti Tomui.

Iš pono Šeibo ūkio pabėgusi Eliza atsitiktinai sutinka savo vyrą, kuris paspruko kiek anksčiau. Kartu jiems teks įveikti daugybę kliūčių, pasitaikančių pakeliui į Kanadą, kurioje vergovė draudžiama. Vergų bėglių medžiotojai buvo negailestingi žmonės ir patekti į jų rankas buvo blogiau nei mirti.

„Dėdės Tomo trobelė“ parašyta tais laikais, kai vergovė dar nebuvo panaikinta. Tačiau ir šiandien ji aktuali savo deklaruojamomis vertybėmis - pagarba žmogui, ištikimybe, tikėjimu, draugyste – vertybės, kurios nepraranda svarbos visais laikais.

Knyga „Dėdės Tomo trobelė“ buvo daugybę kartų ekranizuota. Vien nebyliojo kino laikais istorija ekranuose atsidūrė dešimt kartų.