Knygos

Berniukas ir šuo. Istorija apie išsaugotą paslaptį

2021 05 25

Latvių autorės Inese Zandere knyga „Berniukas ir šuo. Istorija apie išsaugotą paslaptį“ priklauso serijai „Keliautojai laiku“, kurioje leidžiami šiuolaikinių Europos autorių kūriniai, siūlantys į istoriją žvilgtelėti kitu kampu. Šį kartą į kelionę kviečiami vaikai.

Iš tiesų, knyga skirta tiek vaikams, kurių amžius panašus į pagrindinio veikėjo Zigio (8-12 metai), tiek visiems kitiems istorija besidomintiems skaitytojams. Pasakojimas paremtas tikrais įvykiais, o Zigio prototipas yra garsaus žydų gelbėtojo Žanio Lipkės sūnus Zigfridas Ojaras. Rengdama knygą autorė bendradarbiavo su Žanio Lipkės memorialu. Latviškas leidinio viršelis primena Zigio vaikystėje skaitytas knygas.

„Berniukas ir šuo. Istorija apie išsaugotą paslaptį“ nukelia į Latviją, 1941-uosius metus.

Antrojo pasaulinio karo pradžia. Rygoje įsisiautėja vokiečiai, staiga ėmę rūšiuoti žmones, klijuoti jiems ant atlapo geltonas žvaigždes ir varyti į getus. Šiuos įvykius stebi aštuonmetis berniukas, niekaip negalintis suprasti, kaip per vieną naktį žmonės tapo blogi. Vaikui sunku suvokti, kurie suaugusiųjų veiksmai yra teisingi, o kurie ne. Kelionėje Zigį lydi ištikimas šuo Džeris.

Inese Zandere istorinius faktus pina su vaizduote ir kuria emocingą siužetą, kuris vaikams suteikia galimybę pažvelgti į sudėtingus Antrojo pasaulinio karo įvykius ir pamatyti ten svarbiausią dalyką – individualaus pasirinkimo galimybę, kuri visada egzistuoja net pačiais sunkiausiais laikais. Tai galimybė išlikti žmogumi.

Inese Zandere (g. 1958 m.) – latvių rašytoja, redaktorė, leidėja. Autorė sukūrė daugiau nei dvidešimt knygų vaikams bei už savo kūrybą buvo apdovanota prestižiniais literatūriniais prizais. Inese Zandere kuria įvairaus žanro tekstus: poeziją, esė, dokumentinę prozą, straipsnius, scenarijus. Autorė aktyviai dalyvauja skaitymo skatinimo ir edukaciniuose projektuose. Rašytojos eilėraščiai, pasakos ir kita kūryba įkvėpė sukurti animacinius filmus, spektaklius ir operas.

Iš latvių kalbos vertė Laura Laurušaitė