Knygos

Berniukas dryžuota pižama

2020 04 07

Airių autoriaus John Boyne knyga „Berniukas dryžuota pižama“ vos išleista tapo pasauliniu bestseleriu. Airijoje ji aštuoniasdešimt savaičių laikėsi geriausiai parduodamų knygų sąrašo viršūnėje, netrukus tapo ir „New York Times“ bestseleriu. Istorija išversta į daugiau nei 30 kalbų, o 2008-tais metais pastatytas to paties pavadinimo filmas.

„Berniukas dryžuota pižama“ – pasakojimas apie Holokaustą ir Aušvico koncentracijos stovyklą. Tačiau knyga yra visiškai kitokia, nei esame įpratę skaityti. Istorija vaizduojama devynerių metų berniuko akimis. Į Aušvico mirties stovyklos žiaurumus jis žiūri iš labai toli bei dėl savo naivumo ir jauno amžiaus nesupranta, ką mato.

Brunas nežino tokių žodžių kaip Holokaustas, žydai, Aušvicas. Jis paprastas berniukas, kuris supranta tik tiek, kad buvo atskirtas nuo draugų, išplėštas iš šiltų bei jaukių namų Berlyne ir kartu su šeima atkeliavo į Lenkiją. Čia jo tėtis skiriamas koncentracijos stovyklos vadovu. Brunas per tvorą mato daug mažų namelių ir žmonių dryžuotomis pižamomis, bet nesupranta ką jie veikia ir kodėl tėtis draudžia eiti artyn. Jam kyla daug klausimų. Kodėl reikėjo palikti namus ir kodėl žmonės anapus tvoros tokie liūdni? Berniukui nuobodu, o gyvenimas smarkiai skiriasi nuo to, kurį paliko Berlyne. Vietoje triukšmingų turgų – kareiviai. Vietoje besistumdančių žmonių – tik aukšta tvora. Suaugusieji į klausimus neatsakinėja, todėl berniukas nusprendžia atsakymų ieškoti pats. Brunas eina prie tvoros ir stebi tą keistą ir nesuprantamą gyvenimą už jos. Čia jis sutinka berniuką Šmuelį ir taip užsimezga savotiška draugystė.

Istoriją pasakoja aplinkos nesuvokiantis karininko sūnus, bet knyga tokia įtaigi, kad nuo to nesupratimo skaitytojui gali net suskausti. „Berniukas dryžuota pižama“ – nepaprasta istorija apie nekaltumą, draugystę ir Antrojo pasaulinio karo siaubą.

Rašytojas John Boyne gimė 1971 metais, Airijoje. Studijavo anglų literatūrą ir kūrybinį rašymą. Pirmieji jo kūriniai buvo trumpos istorijos. Šiuo metu autorius yra parašęs jau daugiau nei dešimt knygų iš kurių garsiausia – „Berniukas dryžuota pižama“. Ją John Boyne rašė apie aštuonis mėnesius. Knyga laimėjo dvi Airijos knygų premijas bei buvo nominuota tarptautiniams apdovanojimams.

Iš anglų kalbos vertė Vida Bėkštienė