Knygos

Arbatos sodai

2021 03 12

Arbata kvepiantis ir rytietiška dvasia alsuojantis romanas „Arbatos sodai“ – jaunos gydytojos meilės istorija, nusidriekusi tarp atšiaurios Anglijos ir spalvingosios Indijos.

Isla – Anglijoje dirbanti, savo profesiją mylinti ir gimdyvėms padėti siekianti akušerė. Tačiau ji svajoja dirbti ten, kur jos įgūdžių reikia labiau - jei tik galėtų, ji iškart vyktų į Indiją. Ji nori gelbėti gyventojus nuo tropinių infekcijų. Merginos svajonei prieštarauja tėvas, besibaiminantis, kad Islą pasiglemš tuberkuliozė, jau pražudžiusi jos motiną. Galiausiai jie sutaria, kad Isla vyks į Indiją, tačiau ir toliaus dirbs tik kaip akušerė.

Be to Islos tėvas dar turi dar vieną kozirį, kuris gali sujaukti visus planus. Islos jaunystės laikų meilė Džiovis kaip tik ieško nuotakos ir rengiasi vesti. Ir nors vėl susitikę jaunuoliai jaučia vienas kitam abipusę simpatiją, Isla neatsisako savo užmojų – ji leisis tolimon kelionėn į Kalkutą. Ar ši kelionė taps iššūkiu? Ypač kai Isla ten sutiks kolegą Saksoną.

Spalvingoje šalyje, kurią kamuoja skurdas ir ligos, Isla turės įveikti ne tik profesinius, bet ir asmeninius iššūkius. Išvykusi į Himalajų pašonėje įsikūrusį Dardžilingą, ji turės stoti akistaton su savo troškimais ir atsakyti sau, kas iš tiesų yra jos gyvenimo meilė.

„Arbatos sodai“ – kontrastų knyga. Iš pilkos ir lietingos Anglijos pasakojimas nukelia skaitytoją į spalvingą ir dinamišką Indiją, kitos kultūros, kitų papročių šalį, kur moters vieta ketvirto XX a. dešimtmečio visuomenėje neatitinka plačių ir idealistinių pagrindinės veikėjos užmojų. Nežabota aistra varžosi su tyra meile, o tylus susitaikymas nenori užleisti vietos kovai už savo įsitikinimus.

Pasaulyje pripažinta rašytoja Fiona McIntosh rašo knygas vaikams ir suaugusiems. Kartu su vyru ji penkiolika metų leido populiarų kelionių žurnalą – šią veiklą šeima nutraukė užaugus jų dvyniams sūnums. Nuo to laiko Fiona McIntosh visą laiką skiria kūrybai. Nors namais vadina Pietų Australiją, rašytoja nuolat zuja po pasaulį – ji ne tik veda seminarus ir dirbtuves būsimiems rašytojams, bet ir kelionėse semiasi įkvėpimo naujoms istorijoms.

Ji pasakoja, kad savo kūriniuose analizuoja šiuolaikinės moters problemas – kaip suderinti savo svajones ir norus su visuomenės primestomis normomis ir moteriškumo samprata? Būtent tai atspindi ir romano „Arbatos sodai“ veikėjos Islos drama – ji turi rinktis tarp profesijos ir vedybų, tarp tylios žmonos ir aistringos meilužės. Šie pasirinkimai ir kuria romano įtampą.

Iš anglų kalbos vertė Rita Kaminskaitė