Ana Frank dienoraštis

Ana Frank dienoraštis

2022 08 04

Anos Frank „Dienoraštis“ – vienas žymiausių ir labiausiai jaudinančių holokausto liudijimų. Jo autorė nesulaukė net šešiolikos metų. Išgyveno tik jos tėtis, kuris ir išleido knygą.

Kai Ana Frank pradėjo rašyti dienoraštį, ji tebuvo paprasta trylikametė. Paauglės problemos buvo įprastos visiems tokio amžiaus vaikams: pirmoji meilė, nesutarimai su seserimi, sudėtingi santykiai su tėvais, noras atrodyti gražia, brendimo sunkumai. Tačiau Ana – žydė. Ir to užteko, kad gyvenimas pasisuktų negrįžtamai.

1942-1944 metais rašytą dienoraštį mergaitė gavo dovanų, o pradėjusi dėstyti mintis abejojo, ar jos kažkada bus įdomios. Tačiau pasižadėjo pasakoti viską, ką patiria, tuo metu net nenumanydama, kad kažkada jos gyvenimo liudijimą skaitys visame pasaulyje.

Anos šeima iš Vokietijos pabėgo į Nyderlandus, tačiau nacių persekiojimai juos atsivijo ir čia. Šeima net du metus glaudėsi ankštoje slėptuvėje, kurią vėliau kažkas išdavė.

Anos Frank „Dienoraštyje“ fiksuojamos tarsi dvi istorijos. Viena gija išryškina nacių persekiojimo siaubą, baimę dėl savo ir artimųjų gyvybės, buitį, kuria buvo priversti dalintis mažame plote besiglaudžiantys šeimos nariai. Kita gija veda per mergaitės brandą, susidūrimą su pirmosiomis mėnesinėmis, bundančiais jausmais. Paauglė dalijasi pastebėjimais ir visomis kilusiomis mintimis.

Ana niekada neprarado vilties ir visada tikėjo, kad gyvenimas sugrįš į savo vėžes. Pradėjusi rašyti asmeninius išgyvenimus mergaitė negalvojo jų viešinti, tačiau vėliau Ana Frank išgirdo Olandijos švietimo ministro tremtyje kalbą, kad turi būti surinkti visi liudijimai apie žmonių kančias ir nacių nusikaltimus. Supratusi, kad „Dienoraštis“ tampa svarbiu dokumentu, Ana ėmė pildyti ir redaguoti įrašus bei tikėjosi ateityje išspausdinti tekstą. Šį norą įgyvendino jos tėvas.

Šeima buvo išduota ir suimta. Deja, Ana nesulaukė išlaisvinimo iki kurio buvo likę visai nedaug ir mirė Bergeno-Belzeno koncentracijos stovykloje. Įdomu tai, kad išleidus necenzūruotą „Dienoraštį“ JAV bandyta jį uždrausti ne dėl Anos Frank patirto siaubo, o dėl intymiosios mergaitės savistabos dalies.

Anos Frank „Dienoraštis“ yra skirtas jaunimui nuo 13 metų. Jis verčiamas visame pasaulyje, o namas Amsterdame, kuriame slėpėsi paauglė ir dar septyni žmonės, šiandien yra gausiai lankomas muziejus.