Knygos

Abipusiu sutikimu

2021 03 08

Šiandien Vanessa Springora yra vienos didžiausių prancūzų leidyklos vadovė. Tačiau tikrais atsiminimais paremtame romane „Abipusiu sutikimu“ ji pasirašo tiesiog V. V. – paauglė, ilgam pakliuvusi į gerokai vyresnio rašytojo G. pinkles. Manipuliacija, seksualinė prievarta, toksiški santykiai – temos, kurias nagrinėja šis daugialypis romanas.

Devintojo dešimtmečio pabaigoje paryžietė V. kovoja su gyvenimo tuštuma, kuri atsirado iš gyvenimo pradingus tėvui. Tą skylę ji bando užpildyti knygomis. Trylikametė netikėtai susipažįsta su gerai žinomu rašytoju G., dėl kurio reputacijos merginai reiktų bėgti kuo toliau. G. vieną po kito keičia jauno amžiaus įvairių lyčių meilužius, nesibodi seksualinio išnaudojimo ir visiškai neturi moralinių skrupulų. Tačiau V. dar to nežino ir beviltiškai įsimyli dėmesį parodžiusį patrauklų vyrą.

G. nesunkiai suvilioja V. – mergaitę, kuri visada jautėsi negraži. Penkiasdešimtmečio vyro charizma, žavūs komplimentai ir jau vos keturiolikos sulaukusi pagrindinė veikėja atsiduria jaunų meilužių medžiotojo guolyje. Tačiau netrukus žymaus rašytojo reputacija pasiekia ir V. ausis, o mergaitė nežmoniškai nusivilia sužinojusi, kad ji tėra dar vienas trofėjus grobuonies, dengiamo visos literatūros bendruomenės, kolekcijoje.

V. bando atsiplėšti, tačiau rašytojas taip lengvai nepaleidžia merginos, kankina ją laiškais, rašo apie jų istoriją ir kitaip morališkai terorizuoja. Galiausiai V. nusprendžia pagauti medžiotoją jo paties spąstais ir įkalinti knygoje. Taip, po daugybės metų, Vanessa Springora parašė romaną „Abipusiu sutikimu“, kuriame pasakoja apie savo romaną su Gabrieliu Matzneffu, apie kurio potraukį jaunoms mergaitėms žinojo visas literatūros pasaulis, tačiau nieko nedarė. Atvirkščiai, netgi manė, kad vaikams yra garbė, kad į juos teikėsi pažiūrėti pripažintas menininkas.

„Abipusiu sutikimu“ sukėlė skandalą Prancūzijoje. Autorės dingusiam tėvui mergaitė nerūpėjo, policija gavusi užuominų apie seksualinį išnaudojimą jo tinkamai netyrė, mokykla pro pirštus žiūrėjo į prastą lankomumą, o motina taip pat santykiams neteikė reikšmės. Gabrielis Matzneffas sužlugdė daug vaikų, be to, santykių istorijas aprašydavo savaip, atimdamas jų balsą. Už savo tekstus jis buvo vertinamas kaip drąsus ir talentingas rašytojas.

Rašytoja savo romane „Abipusiu sutikimu“ atskleidžia visuomenės skaudulius ir ištisą sistemą, apsaugojusią nusikaltėlius meno vardan. Autorė klausia, ar literatūra ir talentas viską pateisina?

Vanessa Springora (g. 1976 m) – prancūzų rašytoja, redaktorė ir režisierė. Moteris vadovauja leidyklai „Julliard“.

Iš prancūzų kalbos vertė Greta Štikelytė.